Slovenská právna úprava práv a povinností je vo viacerých právnych predpisoch. Základným je zákon č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 576/2004 Z.z."). Z neho si musíme pripomenúť podstatné právne definície.
-
Ustanovenie § 2 ods. 1 - Zdravotná starostlivosť je súbor pracovných činností, ktoré
vykonávajú zdravotnícki pracovníci
vrátane poskytovania liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín s cieľom predĺženia života fyzickej osoby, zvýšenia kvality jej života a zdravého vývoja budúcich generácií; zdravotná starostlivosť zahŕňa
prevenciu
, dispenzarizáciu,
diagnostiku, liečbu, biomedicínsky výskum
, ošetrovateľskú starostlivosť a pôrodnú asistenciu.
-
Ustanovenie § 2 ods. 2 - Zdravotný výkon je ucelená
činnosť zdravotníckeho pracovníka
, ktorá predstavuje základnú jednotku poskytovania zdravotnej starostlivosti.
-
Ustanovenie § 2 ods. 7 písm. b) - Prevencia je aktívne vyhľadávanie možných príčin chorôb, ich odstraňovanie a predchádzanie vzniku chorôb.
-
Ustanovenie § 2 ods. 9 - Diagnostika je zisťovanie a hodnotenie zdravotného stavu osoby a v prípade zistenia poruchy zdravia alebo choroby určenie závažnosti poruchy zdravia alebo choroby; jej výsledkom je určenie choroby.
-
Ustanovenie § 2 ods. 10 - Liečba je vedomé ovplyvnenie zdravotného stavu osoby s cieľom navrátiť jej zdravie, zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu jej zdravotného stavu alebo zmierniť prejavy a dôsledky jej choroby.
-
Ustanovenie § 2 ods. 26 - Prijímateľ zdravotnej starostlivosti (ďalej len "prijímateľ") je každá fyzická osoba, ktorej sa poskytuje zdravotná starostlivosť podľa § 2 ods. 1.
Z uvedených ustanovení je zrejmý záver, že pri výkone prevencie, diagnostiky i liečby choroby ide o zdravotnú starostlivosť (zdravotné výkony), ktorú sú
oprávnení vykonávať len zdravotnícki pracovníci
. A každý prijímateľ (pacient, klient, spotrebiteľ) má právo na
profesionálne štandardy
v zmysle čl. 4 Dohovoru.
V zmysle ust. § 12 ods. 1 zákona č. 576/2004 Z.z. právny vzťah, ktorého predmetom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vzniká na základe dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorú fyzická osoba uzatvorí s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (ďalej len "poskytovateľ"); t.j. ide o dvojstranný právny vzťah.
Podľa § 6 ods. 1 zákona č. 576/2004 Z.z. ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti, t.j. poskytnúť poučenie osobe, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, alebo aj inej osobe, ktorú si táto osoba určila, prípadne zákonnému zástupcovi, opatrovníkovi, inej fyzickej osobe, ktorá zastupuje prijímateľa na základe napr. rozhodnutia súdu (ďalej len "zákonný zástupca").
Podľa § 2 ods. 4 zákona č. 576/2004 Z.z. ošetrujúci zdravotnícky pracovník je zdravotnícky pracovník určený poskytovateľom na poskytovanie zdravotnej starostlivosti osobe; ak je takýmto ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom lekár alebo zubný lekár, ide o ošetrujúceho lekára, ak je ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom sestra alebo pôrodná asistentka, ide o ošetrujúcu sestru alebo o ošetrujúcu pôrodnú asistentku.
Zdravotnícki pracovníci vykonávajú zdravotnícke povolanie, ktoré je v zmysle § 3 ods. 1 písm. a), c), e) zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 578/2004 Z.z.") súborom pracovných činností, ktoré vykonáva zdravotnícky pracovník
pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ochrane zdravia ľudí
či
zaobchádzaní s liekmi a zdravotníckymi pomôckami
. Ochranu zdravia ľudí upravuje zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, p