Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Analýza vývoja onkologickej starostlivosti v Európe - porovnanie rozdielov medzi krajinami
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: redakcia Zdroj: AIFP
Nedávno publikovaná správa Švédskeho inštitútu pre zdravotnú ekonomiku (IHE) s názvom "Comparator Report on Cancer in Europe 2025" poskytuje komplexný pohľad na vývoj onkologickej starostlivosti v Európe od roku 1995 do roku 2023. Správa zdôrazňuje významné rozdiely medzi krajinami v záťaži ochorenia, ekonomických nákladoch a prístupe pacientov k novým onkologickým liekom a molekulárnej diagnostike.
Kľúčové zistenia správy:
- Rakovina ako hlavná príčina úmrtí: Rakovina sa stáva hlavnou príčinou úmrtí v Európe, hoci nedávne údaje naznačujú stabilizáciu trendov úmrtnosti.
- Zlepšenie prežívania pacientov: Päťročné miery prežitia sa v Európe zlepšili, avšak pretrvávajú rozdiely medzi krajinami a typmi rakoviny. Napríklad pri rakovine hrubého čreva sa päťročné miery prežitia pohybujú od 50 % v krajinách s najhoršími výsledkami (Chorvátsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Poľsko) po 70 % v krajinách s najlepšími výsledkami (Nemecko, Fínsko, Švédsko, Belgicko, Cyprus).
- Nárast výdavkov na onkologickú starostlivosť: Výdavky na onkologickú starostlivosť sa výrazne zvýšili a medzi krajinami existujú až trojnásobné rozdiely. Napríklad výdavky na zdravotníctvo sa pohybujú od 70 EUR na obyvateľa v Rumunsku po 294 EUR v Luxembursku.
- Schválenie nových onkologických liekov: Európska lieková agentúra (EMA) od roku 1995 schválila takmer 200 nových onkologických liekov, avšak existujú výrazné rozdiely v ich úhradách medzi krajinami.
- Prístup k inovatívnej liečbe: Užívanie nových onkologických liekov sa medzi krajinami zbližuje, avšak prístup je stále horší v krajinách strednej a východnej Európy. Napríklad Rakúsko, Švajčiarsko a Francúzsko vedú v užívaní nových onkologických liekov, zatiaľ čo Lotyšsko, Poľsko, Estónsko a Slovensko zaznamenávajú najnižšiu mieru užívania.
- Význam testovania biomarkerov: Molekulárna diagnostika je kľúčová pre personalizovanú medicínu, avšak prístup k testovaniu je obmedzený, najmä v krajinách strednej a východnej Európy.
- Nerovnosti v prevencii a skríningu: Iba Portugalsko dosahuje cieľ Európskeho plánu boja proti rakovine v zaočkovaní 90 % dievčat proti HPV. Miera skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka sa pohybuje od 5 % na Cypre, v Bulharsku a Rumunsku do 76 % v Dánsku.
Odporúčania pre zlepšenie onkologickej starostlivosti:
- Investície do výskumu a inovácií: Podpora výskumu a vývoja nových liečebných postupov a diagnostických nástrojov je nevyhnutná pre ďalšie zlepšenie výsledkov liečby.
- Zlepšenie prístupu k liekom a diagnostike: Zavedenie politik zameraných na zníženie nerovností v prístupe k inovatívnym liekom a diagnostike medzi krajinami.
- Podpora prevencie a skríningu: Zvýšenie úsilia v oblasti prevencie a skríningu, vrátane očkovania proti HPV a programov skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka.
- Zlepšenie dostupnosti dát: Zber a analýza reálnych údajov o liečbe a prežívaní pacientov na podporu tvorby efektívnych politík a rozhodovania.
Táto správa poskytuje cenné informácie pre tvorcov politík, zdravotníckych profesionálov a pacientov s cieľom zlepšiť onkologickú starostlivosť a znížiť nerovnosti v Európe.
Podrobnejšie informácie, ako aj originálnu správu nájdete na stránke spoločnosti AIFP.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Význam hospicov v zabezpečení dôstojného dožitia pacientov - výzva k systémovému riešeniu financovania
redakcia ZMOS
Právny rámec poskytovania údajov z hlásenia o úmrtí rodinným príslušníkom alebo blízkym osobám
redakcia UDZS
Urýchlenie modernizácie urgentnej zdravotnej starostlivosti - novely zákona schválené
redakcia Národná rada SR
Boj za vyššiu adherenciu pacientov: celosvetová iniciatíva a jej dopad na slovenské zdravotníctvo
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR