Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Spolupráca lekára a lekárnika – realita alebo fikcia?

Dátum: Rubrika: Očami lekára

Spolupráca lekára a lekárnika sa na Slovensku často zužuje len do formálnej roviny. Možnosti jej rozšírenia a skvalitnenia však existujú. Na túto tému sme sa porozprávali s prvým viceprezidentom Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrejom Sukeľom.

  • Väčšina ľudí, a to nielen laikov, ale aj odborníkov, si spoluprácu lekára a lekárnika predstavuje tak, že lekár predpíše pacientovi liek, lekárnik mu ho vydá, a tým to končí. Ako by podľa Vás mala takáto spolupráca vyzerať?

Mala by mať výhradne odborný charakter založený na dôkladnom poznaní kompetencií a vzájomnom rešpektovaní odborných názorov a postojov. Cieľom by mala byť primárne bezpečnosť pacienta. V tomto akademickom roku som na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie viedol diplomovú prácu na tému „Úloha farmaceuta verejnej lekárne v oblasti bezpečnosti pacienta“. Výsledky boli veľmi prekvapujúce. Iba 20 % preskripcie bolo bezproblémovej, nevyžadujúcej si odbornú konzultáciu farmaceuta. Až 70 % odporúčaných intervencií predstavovalo buď konzultáciu s predpisujúcim lekárom alebo odporúčanie opätovnej návštevy lekára. 3 % preskripcie predstavovali závažné interakcie stupňa 4. – 5. päťstupňovej škály.

Moje osobné skúsenosti sú však také, že iba málo lekárov dokáže zliezť z akéhosi falošného piedestálu a normálne (bez ješitnosti) komunikovať s farmaceutom. O neštandardných praktikách typu paušálneho pečiatkovania zadnej strany receptu zákazom generickej substitúcie (v rozpore so zákonom o liekoch) by vedeli farmaceuti písať knihy. A zasa naopak, často som zo strany lekárov informovaný o prekvapujúcej neodbornosti mnohých kolegov farmaceutov. Takže to asi bude dlhý proces...

V každom prípade – kvalitná a odborná spolupráca je aj podľa množstva publikovaných údajov jednoznačným benefitom tak pre pacienta, ako aj pre celý zdravotnícky systém.

  • Znie to síce dobre, ale na slovenské pomery trocha utopisticky. Ako takáto spolupráca funguje vo svete?

V zahraničí sú známe napríklad spoločné odborné podujatia s výmenou skúseností a vzájomným informovaním sa. V Dánsku farmaceuti pravidelne prezentujú lekárom vo svojom regióne farmaceutický pohľad na ich preskripciu, dokumentujú preskripčné omyly a chyby, informujú o nových liekoch a doplnkoch výživy. Tieto revízie napríklad dokázali znížiť nielen výskyt preskripčných omylov, ale tiež náklady na liečbu o 50 mil. € ročne.

  • Prečo to tak nefunguje na Slovensku?

Lekárenstvo bolo nesprávnymi po­litickými rozhodnutiami dotlačené na hranu spadnutia do maloobchodu. Obchodníci a finančné skupiny sa už ani netaja, že chcú udávať trendy vývoja tohto segmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Riešenie existencie samotnej profesie tak obmedzuje rozmýšľanie o jej odbornom rozvoji.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály