Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Rezidentské štúdium - cesta k získaniu špecializácie v zdravotníckych profesiách

Dátum: Rubrika: Ekonomika a manažment

Špecializačné štúdium je kľúčovou súčasťou vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, ktorá umožňuje získanie odborných zručností a kvalifikácie v špecifických oblastiach medicíny. Tento proces zahŕňa teoretickú a praktickú prípravu, pričom dôraz je kladený najmä na praktickú časť. Štúdium môže byť financované z rôznych zdrojov vrátane zamestnávateľov, zdravotných poisťovní či Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Jednou z foriem špecializačného štúdia je aj rezidentské štúdium financované z prostriedkov štátu a stanovujúce jasné pravidlá a povinnosti pre zdravotníckych pracovníkov i ich zamestnávateľov. O tom, aké podmienky treba splniť a aké povinnosti s týmto štúdiom súvisia, sa dočítate v najbližších riadkoch.
Špecializačné štúdium
Špecializačné štúdium je jednou z foriem ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Podľa § 39a zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti“) môže byť financované z týchto zdrojov:
a)
prostriedkov zamestnávateľov,
b)
prostriedkov rozpočtov samosprávnych krajov alebo obcí,
c)
prostriedkov rozpočtov zdravotných poisťovní,
d)
úhrad zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú účastníkmi ďalšieho vzdelávania,
e)
účelovo viazaných finančných prostriedkov na špecializačné štúdium za podmienok podľa § 39b z rozpočtovej kapitoly Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky,
f)
prostriedkov nadácií a iných právnických osôb a fyzických osôb,
g)
iných zdrojov.
Špecifiká špecializačného štúdia, ako aj jednotlivé špecializačné odbory, upravuje nariadenie vlády SR č. 296/2010 Z.z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností (ďalej len „nariadenie“).
Špecializačné štúdium pozostáva z teoretickej a praktickej časti, pričom prevažnú časť tvorí práve praktická časť.
Vo všeobecnosti platí, že praktická časť špecializačného štúdia zahŕňa aj účasť zdravotníckeho pracovníka na pohotovostných službách. Osobitne, v prípade, ak zdravotnícky pracovník vykonáva špecializačné štúdium v odbore všeobecné lekárstvo, jeho praktická časť štúdia prebieha:
-
najmenej 6 mesiacov v nemocnici a
-
najmenej 6 mesiacov vo všeobecnej ambulancii.
Praktickú časť vykonáva zdravotnícky pracovník zaradený do špecializačného štúdia
pod odborným vedením
zdravotníckeho pracovníka, ktorý má potrebnú odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v danom špecializačnom odbore.
Slovné spojenie
„pod odborným vedením“
nie je v právnych predpisoch vymedzené, čo vyvoláva otázky práve s ohľadom na to, či odborné vedenie musí byť zabezpečené vo forme osobnej účasti zdravotníckeho pracovníka vykonávajúceho odborné vedenie, a to pri každej jednej činnosti zdravotníckeho pracovníka zaradeného do špecializačného štúdia. Z praktického hľadiska je podľa nášho názoru takéto osobné zabezpečenie odborného vedenia pri každom jednom výkone nemožné a bude závisieť zrejme aj od toho, či je zdravotnícky pracovník zaradený do špecializačného štúdia iba niekoľko týždňov, alebo, či je tesne pred absolvovaním špecializačnej skúšky.
Účasť zdravotníckeho pracovníka na aktivitách, ktoré sú vymedzené vo vzťahu ku konkrétnemu špecializačnému študijnému programu, sa potvrdzuje do záznamníka zdravotných výkonov a iných odborných aktivít.
Rezidentské štúdium ako jedna z foriem špecializačného štúdia
Jednou z foriem realizácie špecializačného štúdia je podľa § 39b zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti práve aj rezidentské štúdium, ktoré je financované Ministerstvom zdravotníctva SR prostredníctvom účelovo viazaných finančných prostriedkov. Finančné prostriedky sú poskytované na úspešné ukončenie rezidentského štúdia skúškou a zároveň na začatie poskytovania zdravotnej starostlivosti v rozsahu získanej špecializácie. V prípade, ak nedôjde k naplneniu jeho účelu, a teda k splneniu zákonných povinností, ktoré sú pre rezidenta stanovené, finančné prostriedky sa v istej miere budú spätne uhrádzať Ministerstvu zdravotníctva SR.
Výhody rezidentského štúdia spočívajú najmä v tom, že je financované z finančných prostriedkov Ministerstva zdravotníctva SR, pričom aj samotný zdravotnícky pracovník zaradený do rezidentského štúdia má nárok na refundáciu nákladov, ktoré mu počas neho vznikli.
Rezidentské štúdium sa vykonáva za vzájomnej spolupráce medzi Ministerstvom zdravotníctva SR, vzdelávacou ustanovizňou (4 slovenské univerzity), zamestnávateľom zdravotníckeho pracovníka a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý bude vykonávať praktickú výučbu zdravotníckeho pracovníka (školiť rezidenta).
Pre výkon rezidentského štúdia sa vyžaduje, aby bol zdravotnícky pracovník do neho najprv zaradený.
Zaradenie sa vykonáva na základe podanej žiadosti, ktorú podáva za zdravotníckeho pracovníka, ktorý chce absolvovať rezidentské štúdium, jeho zamestnávateľ.
Samotná žiadosť sa podáva univerzite, prostredníctvom ktorej sa bude vykonávať teoretická časť rezidentského štúdia. Obsahové požiadavky na žiadosť a prílohy k nej upravuje
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály