Aj napriek tomu, že právna úprava umožňuje použitie obmedzovacích prostriedkov, je potrebné podotknúť, že nie je možné ich využívať za každých okolností. Pre ich uplatňovanie sú zákonom ustanovené určité podmienky, a to:
Legislatíva umožňuje dokonca aj súbežné použitie viacerých obmedzovacích prostriedkov. To je však prípustné len, ak sa nepodarilo odvrátiť ohrozenie použitím obmedzovacích prostriedkov jednotlivo a ich súčasné použitie je nevyhnutné pre zvládnutie danej situácie, resp. ak to významne skráti celkovú dĺžku obmedzenia daného pacienta (k tomu pozri
§ 9b ods. 8 zákona o zdravotnej starostlivosti).
Obmedzovacie prostriedky môže nariadiť nielen lekár, ale aj sestra!
O použití obmedzovacieho prostriedku voči pacientovi rozhoduje lekár v príslušnej špecializácii, v ktorej sa pacientovi poskytuje zdravotná starostlivosť
. Ak však nie je možné, aby rozhodol o jeho použití lekár a je potrebné obmedzovací prostriedok použiť ihneď,
môže jeho použitie nariadiť aj zdravotná sestra
. Následne však bezodkladne obmedzovací prostriedok nariadený sestrou posúdi lekár, ktorý je oprávnený prioritne ho nariadiť.
Samotný výkon nariadeného obmedzovacieho prostriedku už realizuje zdravotnícky pracovník alebo pracovník, ktorého na tento účel určil poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti (k tomu pozri § 9b ods. 9 zákona o zdravotnej starostlivosti). V prípade použitia obmedzovacích prostriedkov dochádza k zásahu do telesnej, ale aj psychickej integrity pacienta. Vzhľadom na to, aby ich použitím nedošlo k neprimeraným zásahom, pre osoby vykonávajúce obmedzovacie opatrenia voči pacientovi platí povinnosť vždy dodržiavať zákaz používania akýchkoľvek foriem telesných trestov a sankcií (k tomu pozri § 9b ods. 15 zákona o zdravotnej starostlivosti).
Pozor! Použitie obmedzovacích prostriedkov musí byť zapísané do zdravotnej dokumentácie pacienta.
Pred, ako aj po použití obmedzovacích prostriedkov musí byť pacient, voči ktorému majú byť/boli použité, poučený o účele, povahe, následkoch a rizikách ich použitia. Poučenie o daných skutočnostiach musí byť zrozumiteľné, a najmä primerané zdravotnému stavu pacienta s ohľadom na to, do akej miery je schopný pacient takémuto poučeniu porozumieť (k tomu pozri § 9b ods. 11 zákona o zdravotnej starostlivosti).
Ako sme už spomenuli, obmedzovacie prostriedky predstavujú významný zásah do telesnej a psychickej integrity pacienta. Ich použitie voči pacientovi je veľmi dôležitým údajom, ktorý je preto
nevyhnutné zapísať aj do zdravotnej dokumentácie pacienta
. Z obsahového hľadiska musí zápis o použití obmedzovacieho prostriedku zahŕňať zákonom určené informácie (k tomu pozri
§ 9b ods. 12 zákona o zdravotnej starostlivosti), a to najmä:
-
dátum a čas nariadenia,
-
meno a priezvisko lekára, ktorý ho nariadil,
-
meno a priezvisko zdravotníckeho pracovníka, ktorý ho vykonal,
-
informáciu o poučení pacienta a pod.
Register obmedzovacích prostriedkov
Zdravotná dokumentácia pacienta nie je podľa legislatívy jediným zdrojom informácií o použití obmedzovacieho prostriedku voči pacientovi.
Informácia o použití obmedzovacieho prostriedku musí byť zapísaná aj do registra obmedzovacích prostriedkov
(ďalej len
"register"
), a to v rozsahu:
-
meno, priezvisko a rodné číslo pacienta,
Povinnosť viesť register a zapisovať údaje o použitých obmedzovacích prostriedkoch do registra má priamo poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti, u ktorého došlo k ich použitiu voči pacientovi. Táto povinnosť je zakotvená v zákone č.
578/2004 Z.z.o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len
) v
§ 79 ods. 1 bm), podľa ktorého je povinnosťou poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti (cit.):
"viesť register obmedzovacích prostriedkov a hlásiť ministerstvu zdravotníctva údaje o použití obmedzovacích prostriedkov podľa osobitného predpisu."
Okrem vedenia registra obmedzovacích prostriedkov má poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa predmetného ustanovenia zákona o poskytovateľoch povinnosť hlásiť Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len "MZ SR") údaje o použitých obmedzovacích prostriedkoch, pričom podmienky pre hlásenie má upraviť osobitný predpis. Týmto osobitným predpisom, podľa ktorého sa hlásenie o použití obmedzovacích prostriedkov má realizovať, je vyhláška MZ SR č. 10/2014 Z.z., ktorou sa ustanovuje zoznam štatistických výkazov v zdravotníctve, podrobnosti o postupe, metódach, okruhu spravodajských jednotiek a lehotách hlásení v rámci štatistického zisťovania v zdravotníctve a ich charakteristiky v znení neskorších predpisov (ďalej len "vyhláška"). Z vyhlášky však podľa nášho názoru nie je jasné, v rámci ktorého výkazu upraveného v danej vyhláške, sa má hlásenie o použití obmedzovacích prostriedkov realizovať. Vyhláška totiž vymedzuje mesačné, štvrťročné, ale aj ročné výkazy, a preto nie je jasné v akej periodicite sa majú údaje o obmedzovacích prostriedkoch poskytovať. Takýto stav právnej úpravy nie je žiaduci, keďže účelom hlásení má byť štatistický zber údajov o použitých obmedzovacích prostriedkoch, ktorý má byť podkladom pre výkon dohľadu MZ SR nad ich používaním.
Povinnosť oznámiť použitie obmedzovacieho prostriedku
V prípade, ak u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti dôjde k použitiu obmedzovacieho prostriedku, musia byť o tejto skutočnosti upovedomení:
-
prokurátor vykonávajúci dozor v zdravotníckom zariadení, a to do 72 hodín od použitia obmedzovacieho prostriedku,
-
osoba, ktorú určil pacient, a to do 48 hodín od použitia obmedzovacieho prostriedku,
Zhrnutie
V prípade, ak sa bude poskytovať ústavná zdravotná starostlivosť pacientovi, ktorý môže byť pre seba alebo svoje okolie nebezpečný, môžu byť voči nemu použité obmedzovacie prostriedky. Ich použitie je však možné iba za splnenia zákonných podmienok, pretože ich výber má byť poslednou možnosťou k zabráneniu hroziaceho nebezpečenstva od pacienta.
Ak lekár (resp. za určitých podmienok sestra) nariadi použitie obmedzovacieho prostriedku, informácia o tom musí byť vždy zaznamenaná v zdravotnej dokumentácii pacienta, ale aj v registri obmedzovacích prostriedkov. Zároveň má byť o ich použití realizované hlásenie na MZ SR, ktorého cieľom je zabezpečiť adekvátny dohľad nad používaním obmedzovacích prostriedkov.
[1] Zákon č.
576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
[2] Zákon č.
495/2022 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.
576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.
578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
[3] Zákon č.
578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
[4] Dôvodová správa k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka KRAJČÍHO, Miloša SVRČEKA a Kataríny HATRÁKOVEJ na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.
576/2004 Z.z.o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Dostupné na: <https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=515287>.
[5] Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky č. 1816/2022 o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka KRAJČÍHO, Kataríny HATRÁKOVEJ a Miloša SVRČEKA na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.
576/2004 Z.z.o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Dostupné na: <https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=522032>.
[6] KAVARNIKOVÁ, L. Zavedenie obmedzovacích prostriedkov ako bezpečnostných opatrení pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti. In medipravnik.sk (online) 16.02.2023. Dostupné na: <https://www.medipravnik.sk/pravne-clanky/zavedenie-obmedzovacich-prostriedkov-ako-bezpecnostnych-opatreni-pri-poskytovani-ustavnej-zdravotnej-starostlivosti-1497/>.