Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Zdravotníctvo v SR je údajne pod kontrolou farmafiriem
Kategória: Spravodajstvo
Prepojenie lekárov a farmaceutických spoločností je problémom ekonomickým aj medicínskym.
Prepojenie lekárov a farmaceutických spoločností je problémom ekonomickým aj medicínskym.
BRATISLAVA 25. apríla (SITA) - Slovenské zdravotníctvo je údajne vo veľkej miere pod kontrolou výrobcov a predajcov liekov a zdravotníckeho materiálu. Aj preto na Slovensku vzniká iniciatíva "Fórum nezávislých názorov", ktorej cieľom je zmeniť myslenie lekárov vo vzťahu k farmaceutickému priemyslu. "Chceme, aby lekári začali dôstojne odolávať tlaku farmaceutických firiem," priblížil projekt jeden z jeho iniciátorov Ladislav Laho.
Ako upozornil, farmaceutický priemysel nevnímajú ako nepriateľa, chcú však, aby sa lekári stali jeho partnerom a neboli ďalej, tak ako aktuálne, jeho súčasťou. Podľa Laha je totiž prepojenie farmaceutických spoločností a lekárov problémom ekonomickým ale aj medicínskym. Údajne prináša štátom podobné straty ako šedá ekonomika. Ak sú zároveň lekári motivovaní predpisovať určité množstvá určitých liekov, má to podľa vyjadrení predstaviteľov fóra vplyv na zdravie celej spoločnosti.
"Vytvára sa tak viac chorých, ako v skutočnosti je," skonštatoval Laho. Podľa neho je rizikom nielen to, že budeme liečiť chorých s väčším množstvom liekov ako potrebujú, ale aj to, že budeme liečiť úplne zdravých ľudí. Iniciatíva má za cieľ poskytovaním potrebných informácií zabezpečiť, aby boli pacienti liečení individuálne, každý podľa svojich skutočných potrieb. Podľa Laha nejde o odopieranie liečby ale o poskytovanie správnej starostlivosti práve vtedy, keď ju pacient potrebuje.
Lekári pritom nechcú zastaviť napríklad financovanie vzdelávania zdravotníkov zo strany farmaceutického priemyslu. Nechcú však, aby financovali priamo jednotlivých lekárov. Východiskom by podľa Laha bolo napríklad zriadenie samostatných fondov pri jednotlivých nemocniciach. Do nich by mohli firmy prispievať. Zdroje by sa však využívali najmä na študijné pobyty, o ich pridelení by rozhodovali riaditelia zariadení.
Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) odmieta náznaky o akejkoľvek kontrole zdravotníctva zo strany farmaceutického priemyslu. "Sme presvedčení, že situácia v oblasti zdravotníckych služieb je v prvom rade v kompetencii Vlády SR a jej ústredného orgánu štátnej správy, ktorým je Ministerstvo zdravotníctva SR a ďalšie orgány štátnej správy a inštitúcie v jeho pôsobnosti," povedala pre agentúru SITA výkonná riaditeľka asociácie Soňa Strachotová. Čo sa týka prípadného zriadenia vzdelávacieho fondu, ktorý by formou grantov prideľoval financie na vzdelávanie a účasť na konferenciách, SAFS je podľa nej otvorená akýmkoľvek diskusiám, ktoré podporia transparentnosť prostredia.
Zakladateľom fóra je skupina lekárov z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. V rámci iniciatívy sa koncom apríla uskutoční prvá zo série konferencií pod názvov Banskobystrické inšpirácie 2011. Ambíciou fóra aj iniciatívy je vytvoriť priestor na zdravé, nefanatické búranie mýtov, otváranie tabuizovaných tém, porovnávanie „starých” lacných medikácií s novými, ale aj prehodnocovanie zaužívaných postupov či etických a organizačných vzorov správania.
Na najbližšej konferencii odznejú okrem iného prednášky o etike pri predpisovaní liekov, či efektivite rýchlej zdravotnej služby.
© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR