Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Možnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou pre zdravotné príčiny

Dátum: Rubrika: Právo

Pokiaľ zamestnanec ďalej nemôže vykonávať závislú prácu pre zdravotné príčiny, dôjde k skončeniu pracovného pomeru. Pokiaľ si zamestnanec sám zavineným protiprávnym konaním nespôsobil zdravotnú nespôsobilosť na výkon závislej práce, má právny nárok na poskytnutie odstupného zamestnávateľom. Pre právnu relevanciu výpovede je však potrebné, aby boli splnené jednotlivé obligatórne kritériá, dané platnou právnou úpravou. Predovšetkým musí byť výpoveď riadne doručená zamestnancovi, ktorý je jej adresátom. Taktiež musí mať výpoveď písomnú formu.
Predpoklady pre udelenie výpovede zamestnancovi pre zdravotné príčiny
Pokiaľ má byť zamestnancovi zamestnávateľom udelená výpoveď zo zdravotných dôvodov na strane zamestnanca, tak je nevyhnutné, aby boli dodržané všetky formálne a obsahové náležitosti takejto výpovede danej zamestnávateľom podľa zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), pričom tieto musia byť naplnené kumulatívne.
Pri udelení výpovede zamestnávateľom pre zdravotné príčiny na strane zamestnanca musí zamestnávateľ v danom konkrétnom prípade dôsledne zvážiť, či je zamestnanec skutočne zdravotne nespôsobilý vykonávať dohodnutú závislú prácu uvedenú v pracovnej zmluve a či je nevyhnutné dávať takémuto zamestnancovi výpoveď. Taktiež je potrebné posúdiť, či nejde iba o krátkodobú zdravotnú nespôsobilosť, napríklad krátkodobú zdravotnú indispozíciu alebo ide o trvalú a nezvratnú zdravotnú ujmu zamestnanca. Rovnako zamestnávateľ musí v konkrétnom prípade zvážiť, či nemožno zamestnanca ešte preradiť na inú prácu, ktorú by ešte mohol u neho vykonávať, prípadne či by doterajšiu prácu nemohol vykonávať aspoň v obmedzenom režime.
Pokiaľ sa napríklad zamestnanec stal zdravotne nespôsobilým na výkon doterajšej práce dohodnutej v pracovnej zmluve zavineným konaním zamestnávateľa, je potrebné zvážiť možnú pracovnoprávnu zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz zamestnanca alebo chorobu z povolania. Primárnym právnym predpokladom pre vyvodenie takejto zodpovednosti zamestnávateľa je to, že zamestnávateľ preukázateľne protiprávne konal napríklad tým, že neposkytol zamestnancovi osobné ochranné pracovné prostriedky umožňujúce ochranu zdravia zamestnanca.
Pokiaľ v dôsledku protiprávneho konania zamestnávateľa došlo k vzniku ujmy na zdraví zamestnanca, dôjde k prešetreniu rozsahu zavinenia zamestnávateľa, prípadne k prešetreniu toho, či si ujmu na zdraví sčasti nezavinil aj sám zamestnanec. Uvedené sa preukazuje napríklad aj dôkaznými prostriedkami. Tak napríklad zamestnanec nedodržal predpisy bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci bol s nimi riadne oboznámený, a v dôsledku toho si čiastočne spôsobil ujmu na zdraví a zároveň došlo ku škode na majetku zamestnávateľa, ktorý má vo vlastníctve.
V neposlednom rade sa pre zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz alebo chorobu z povolania musí zamestnávateľovi preukázať, že medzi protiprávnym konaním zamestnávateľa a ujmou zamestnanca je príčinná súvislosť, keďže si zamestnanec v súvislosti so vznikom ujmy na zdraví bude pravdepodobne nárokovať aj peňažnú náhradu ujmy na zdraví, ktorá mu v danom prípade vznikla. Podstatným faktom je taktiež to, že porušením právnych noriem ochrany zdravia zamestnávateľom nemusí dôjsť len k vyvodeniu pracovnoprávnej zodpovednosti zamestnávateľa, ale aj k jeho možnej trestnoprávnej a občianskoprávnej zodpovednosti, a to hlavne vtedy, pokiaľ v dôsledku protiprávneho konania zamestnávateľa na úseku ochrany zdravia dôjde aj k spáchaniu trestného činu alebo vzniku ujmy podľa občianskoprávnej úpravy.
Napríklad porušením predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnávateľom môže dôjsť k zamestnávateľovej pracovnoprávnej zodpovednosti. Pokiaľ však v dôsledku protiprávneho konania zamestnávateľa dôjde k spáchaniu trestného činu ublíženia na zdraví, môže dôjsť aj k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti v podobe udelenia trestu súdom. Pretože vznikla aj ujma na zdraví zamestnanca, môže nastúpiť aj občianskoprávna zodpovednosť zamestnávateľa v podobe plnenia peňažnej náhrady ujmy na zdraví v prospech zamestnanca.
V prípade pracovnoprávnej zodpovednosti zamestnávateľa za ujmu na zdraví zamestnanca nebude potrebné pri jej vyvodzovaní preukazovať zavinenie, zamestnávateľ sa však môže tejto zodpovednosti zbaviť úplne alebo sčasti preukázaním právnych dôvodov ustanovených v § 196 ods. 1 a 2 Zákonníka práce taxatívnym právnym výpočtom.
Formálne náležitosti výpovede pre zdravotné príčiny
Formálne náležitosti výpovede sa týkajú jej procesnej stránky. Tieto predpoklady musia byť naplnené preto, aby mohol dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď pre zdravotné príčiny na strane zamestnanca. Formálne náležitosti sú ustanovené kogentnou právnou úpravou, ktorá musí byť bezvýhradne dodržaná, inak nenastanú právne účinky udelenia výpovede pre zdravotné príčiny na strane zamestnanca.
V súlade s § 61 ods. 1 Zákonníka práce výpoveď zamestnancovi pre zdravotné príčiny na jeho strane musí mať písomnú formu, inak je neplatná v danom prípade. V § 61 ods. 1 Zákonník práce síce výslovne neustanovuje, či ide o absolútnu alebo relatívnu neplatnosť výpovede, platí však, že nedostatok ustanovenej, zákonom požadovanej formy je taký nedostatok, ktorý robí výpoveď absolútne neplatnou, teda takáto výpoveď nespôsobuje žiadne právne účinky voči nikomu a nikto sa nemôže dovolávať právnych účinkov takejto výpovede. Výpoveď teda nemôže byť dotknutému zamestnancovi oznámená ústne. Výpoveď mu však môže byť odovzdaná na pracovisku počas pracovnej doby, doručená na adresu trvalého pobytu, ktorý je zamestnávateľovi známy.
Príklad č. 1:

Zamestnanec predložil zamestnávateľovi lekársky posudok, z ktorého vyplývalo, že je dlhodobo zdravotne nespôsobilý na výkon doterajšej práce uvedenej v pracovnej zmluve. Preto zamestnávateľ využil možnosť a dal zamestnancovi výpoveď pre zdravotné príčiny na jeho strane. Zamestnávateľ uvedenú výpoveď len prerokoval s odbormi. Zamestnanec však zastával názor, že zamestnávateľ potreboval na platnosť výpovede predchádzajúci súhlas odborov. Konal zamestnávateľ v súlade s platným právom?
V súlade s § 74 Zákonníka práce výpoveď pre zdravotné príčiny zamestnanca danú zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je výpoveď neplatná v danom prípade. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď zo strany zamestnávateľa do siedmich pracovných dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.
Postačuje preto pritom len predbežné prerokovanie výpovede pre zdravotné príčiny na strane zamestnanca so zástupcami zamestnancov a nemusí ísť o ich súhlasné stanovisko. Preto možno uviesť, že v tomto prípade konal zamestnávateľ v súlade s platným právom.
Príklad č. 2:

Zamestnanec predložil zamestnávateľovi lekársky posudok, z ktorého vyplývalo, že je dlhodobo zdravotne nespôsobilý, pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, na výkon doterajšej práce uvedenej v pracovnej zmluve. Preto zamestnávateľ využil možnosť a dal zamestnancovi výpoveď pre zd
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály