Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Všeobecných lekárov čakajú zmeny v štúdiu
Kategória: Spravodajstvo
Absolventi všeobecného lekárstva by po novom mali mať viac zručností z chirurgie, dermatológie, gynekológie či neurológie.
BRATISLAVA 2. februára (SITA) - Budúci všeobecní lekári budú mať viac teoretických vedomostí i praktických zručností ako v súčasnosti. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upravilo rozsah ich štúdia. Chce tým zatraktívniť odbor všeobecné lekárstvo a prilákať tak naň viac študentov. Vo všeobecnosti totižto platí, že obvodní lekári starnú a prax po nich nemá kto prevziať. Podľa Asociácie súkromných lekárov (ASL) počas najbližších piatich rokov potrebuje Slovensko 500 nových všeobecných lekárov.
Dopomôcť k záujmu o odbor má aj úprava samotného štúdia obsiahnutá vo výnose MZ. Absolventi všeobecného lekárstva by po novom mali mať viac zručností z chirurgie, dermatológie, gynekológie či neurológie. Po skončení štúdia budú schopní v prípade potreby urobiť predoperačné vyšetrenia, obstrek periférneho nervu, zošiť ranu, vyhodnotiť EKG, či zvládnuť pôrod mimo nemocnice. "Daný návrh právnej úpravy sa týka len vzdelávania v špecializačnom odbore všeobecného lekárstva. Zatiaľ nehovoríme o rozširovaní kompetencií na vykonávanie zdravotníckych výkonov," uviedla hovorkyňa MZ Martina Lidinská.
Požiadavka na inováciu odboru mala vzísť z odbornej praxe ako aj medzinárodných dokumentov o posilňovaní primárnej sféry. Podľa nových štandardov sa medici začnú vzdelávať v nadchádzajúcom školskom roku. Prvých absolventov rezort zdravotníctva očakáva najskôr v roku 2016. Zmeny by sa však mohli týkať aj obvodných lekárov, ktorí už v praxi sú. "MZ SR zvažuje možnosť doplnenia uvedených výkonov formou sústavného vzdelávania aj pre súčasných všeobecných lekárov," uviedla Lidinská.
Prezident asociácie Ladislav Pásztor hodnotí výnos ministerstva zdravotníctva pozitívne, podotýka, že na vypĺňanie výmenných lístkov mladých lekárov určite nenahovoria. Pripomína však, že vo výnose sa ani nie rozširovali ako skôr špecifikovali vedomosti a zručnosti. Prezident ASL tvrdí, že ak tieto výkony majú všeobecní lekári aj reálne robiť, budú ich musieť zdravotné poisťovne platiť a to nielen formou kapitačnej platby. Pripomína, že už v súčasnosti mnohí všeobecní lekári najmä na vidieku robia napríklad výplach ušného mazu, zošívajú malé rany, či ošetrujú preležaniny, avšak zdravotné poisťovne ich adresne neplatia.
Pásztor zdôrazňuje, že všeobecní lekári nemajú záujem odoberať pacientov kolegom špecialistom, len ich chcú odbremeniť, aby sa mohli venovať zložitejším diagnózam. Zároveň dodáva, že nechcú a ani nikdy nebudú vykonávať gynekologické vyšetrenia, ktoré sú dnes na vysokej úrovni a rovnako tak nemajú ambície preberať starostlivosť o deti. Na to, aby sa odbor všeobecného lekárstva stal naozaj atraktívnym je však podľa prezidenta ASL potrebné sa na vec pozrieť komplexne. Cestu vidí aj v motivačných štipendiách pre študentov, v opačnom prípade pôjdu do nemocníc, kde majú garantovaný plat. Riešiť bude podľa neho potrebné aj otázky predaja a kúpy praxí. Ministerstvo zdravotníctva chce odbor zatraktívniť aj tzv. rezidentským programom, ktorý začína od budúceho školského roka. Medici sa majú vzdelávať priamo v ambulanciách všeobecných lekárov.
© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.