Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
V prípade VšZP odhalil neoprávnené zvýhodňovanie viacerých firiem
Kategória: Spravodajstvo
Kontrola zmluvných vzťahov štátnej zdravotnej poisťovne poukázala na neoprávnené zvýhodňovanie viacerých spoločností.
Bratislava 20. júla (TASR) – Kontrola zmluvných vzťahov štátnej zdravotnej poisťovne poukázala na neoprávnené zvýhodňovanie viacerých spoločností. S týmto výsledkom ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR mimoriadnu kontrolu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP).
"Kontrolóri napríklad zistili, že v prípade piatich lekární (REFARM, s. r. o., TRNÁVKA, s. r. o., MEDICAL PARTNERS, s. r. o., BRAVIA, s. r. o., Železničná lekáreň, s. r. o.), v ktorých pôsobila osoba blízka štatutárovi VšZP, prekračovala výška ročných úhrad od poisťovne tri až päťnásobne priemer úhrad v prípade kontrolovanej vzorky 99 lekární," uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. "Zároveň pri spoločnostiach, kde pôsobili blízke osoby, kontrolóri zaznamenali pokles úhrad po medializácii zmluvných vzťahov," dodala.
V niektorých prípadoch poisťovňa uzatvárala plnenie na podstatne vyšší zmluvný rozsah, ako bol poskytovateľ schopný dosiahnuť. Bolech Dobáková pritom poukázala na príklady pochybení v troch spoločnostiach napísaných na Annu S., blízku osobu štatutára VšZP. Pri spoločnosti MEDIMAS, s. r. o., medziročný rast úhrad za zdravotné výkony nekorešpondoval s výraznou dynamikou rastu zmluvného rozsahu.
Spoločnosť Welix, s. r. o., zase dosahovala menej ako polovicu maximálneho zmluvného rozsahu, VšZP napriek tomu zazmluvnený objem ponechávala na rovnakej úrovni. Pri spoločnosti SPV40, s. r. o., kontrolóri zistili výrazný nárast úhrad zdravotníckych výkonov v roku 2015, a to dôsledkom štvornásobného zvýšenia počtu prevádzok ambulantnej zdravotnej starostlivosti v odbore rádiológie, pričom podľa zistení NKÚ v danom čase neboli problémy s regionálnou dostupnosťou, a teda ani potreba rozširovať minimálnu sieť.
Kontrolóri NKÚ takisto zistili, že v roku 2011 VšZP z vlastného podnetu uzatvorila s poskytovateľom CPKSB, s. r. o., Spišská Belá (medializované ako Klinika Kostka) zmluvu na špecializovanú ambulantnú starostlivosť s kódovým označením výkonu CDT00, ktorý nebol procesne schválený, čím konala v rozpore so zákonom o rozsahu zdravotnej starostlivosti. "Za celé obdobie poisťovňa uznala a uhradila za neschválené výkony 4,15 milióna eur," uviedla Bolech Dobáková.
Hovorkyňa pripomenula, že predmetom mimoriadnej kontroly neboli iba zmluvy, v ktorých figurovala osoba blízka vtedajšiemu štatutárovi VšZP Marcelovi Foraiovi (Anna S.) a spoločnosti medializovanej ako „Klinika Kostka“. Kontrolóri si "posvietili" aj na ďalšie vybrané zmluvy nasmerované na štátnych a neštátnych poskytovateľov laboratórnej diagnostiky, CT vyšetrení, magnetickej rezonancie, rádiológie a podobných diagnostických vyšetrení. "Účelné, efektívne a hospodárne využívanie verejných zdrojov kontroloval NKÚ v prípade 249 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, s ktorými poisťovňa uzatvorila 3198 zmlúv a dodatkov k nim," spresnila hovorkyňa NKÚ.
Výsledky kontroly poukázali i na nedostatky v kompletnosti povinnej dokumentácie k uzatvoreniu zmluvy, prípadne nesplnenia povinnosti vyplývajúcej z infozákona o sprístupnení informácií pri povinne zverejňovaných zmluvách. Z preverených 3124 dokladov sa šesť zmlúv stalo účinnými skôr, ako boli uzavreté. Poisťovňa tak rok a dlhšie pred ich platnosťou uhrádzala výkony vo výške ročných nákladov bez relevantného zmluvného vzťahu.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR