Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
ŠÚKL od začiatku roka nepovolil vývoz pre 14 liekov
Kategória: Spravodajstvo
Štátny ústav pre kontrolu liečiv neumožnil distribučným spoločnostiam vyviesť od januára takmer 15 tisíc balení liekov.
BRATISLAVA 7. apríla (SITA) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nepovolil od začiatku toho roka distribučným spoločnostiam vyviesť za hranice Slovenska 14 liekov. Medzi nimi napríklad lieky určené na liečbu epilepsie, schizofrénie či rakoviny. Ústav zastavil export celkovo 14 815 ich balení. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Valéria Pernišová.
Ústav opätovne nepovolil vývoz pre liek Lyrica, ktorý je určený na liečbu epilepsie či úzkostnej poruchy. Jeho export zastavil dvakrát už v uplynulom roku. Za hranice Slovenska sa nedostal ani liek na schizofréniu Xeplion či Azilect určený na liečbu Parkinsonovej choroby. Stopku dal ŠÚKL aj vývozu lieku Salofalk 500, ktorý sa používa na liečbu a prevenciu nešpecifických zápalov čreva, lieku na zápalové ochorenie kĺbov Cimzia či lieku Sutent určeného na liečbu rakoviny. ŠÚKL nepovolil ani vývoz lieku Enbrel zmierňujúceho zápal. V niektorých prípadoch išlo o lieky rôznej sily. Skončiť mali najčastejšie v Nemecku, Holandsku, Dánsku, Českej republike, Veľkej Británii a Litve.
Kompletný zoznam liekov, u ktorých ŠÚKL nepovolil od januára 2014 export, zverejnil na svojej webstránke. Okrem krajiny, do ktorej sa mali exportovať, zverejnil aj názvy distribučných spoločností, ktoré plánovali lieky dostať do zahraničia. O export spomínaných liekov do cudziny malo záujem sedem distribučných spoločností, z ktorých šesť sa v zozname pravidelne opakuje.
Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv vyplýva úloha posudzovať vývoz liekov z novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá nadobudla platnosť v januári 2013. Zmena legislatívy zaviedla pre distribútorov povinnosť oznámiť ŠÚKL plán vyviezť liek zo Slovenska 30 dní vopred. Ústav vývoz nepovolí, ak je liek v SR nedostatkový a jeho exportom by bola ohrozená dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR