Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Štát chce zdravotníkov poslať na protikorupčné školenie
Kategória: Spravodajstvo
Štát chce zdravotníkov poslať na povinné protikorupčné školenie.
Bratislava 24. augusta (TASR) - Štát chce zdravotníkov poslať na povinné protikorupčné školenie. Zabezpečovať ho má Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, navrhuje ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa svojho hovorcu Petra Bublu tak rezort plní úlohu, ktorá mu vyplynula z akčného plánu na posilnenie právneho štátu.
Ako by mali školenia vyzerať, nie je zatiaľ jasné. "Obsah vzdelávania je v súčasnosti v štádiu vypracovávania v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR. Vzdelávanie má byť realizované ako jednorazová vzdelávacia aktivita. Predpokladom je, že do nových učebných osnov na všetkých úrovniach sa dostane takýto modul, to znamená, že noví absolventi uvedeným vzdelávaním postupne prejdú už v rámci štúdia," priblížil pre TASR Bubla.
Podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského je smutné, že po kauzách, za ktoré boli zodpovední hlavne riaditelia nemocníc a zamestnanci ministerstva, prichádza "tragikomický" návrh, ktorý má postihnúť lekárov a sestry. "Príkladom neúčinnosti navrhovaných opatrení nám môže byť nákup predraženého CT v Piešťanoch z minulého roka, kde by na preškolenie išli lekár a sestra, ktorí aj bez preškolenia na kauzu upozornili. Zvyšku správnej rady piešťanskej nemocnice by sa zákon nedotkol," skonštatoval.
Vyzval preto ministra Viliama Čisláka (nominant Smer-SD), aby si prečítal spis Gorila a vyhodnotil, kto reálne potrebuje isť na školenie o korupcii v zdravotníctve. Odborári žiadajú návrh stiahnuť a inšpirovať sa ich radami, ako bojovať proti korupcii.
Ako pre TASR povedal riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla, v prípade zdravotníctva je dôležitejšie než absolvovanie školenia to, ako a akí ľudia sú vyberaní za riaditeľov nemocníc, a to, akú kultúru vo svojom zariadení presadzujú. Za dôležité tiež označil to, či sú prípady a závažne podozrenia z korupcie v zdravotníctve tvrdo postihované v trestnoprávnej, ako aj v politickej rovine.
Za výsmech označil ministerské plány expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor. Podľa neho ide opäť o pseudoriešenie, ktoré má zakryť fakt, že minister nemá záujem riešiť korupciu v zdravotníctve. "Tých slušných ide ministerstvo zaťažovať ďalšími školeniami, ktoré si ešte asi aj zaplatia. Tých, ktorí sú tam kvôli kšeftom a úplatkom, odstraší jedine, ak začnú polícia a súdy doťahovať kauzy do konca."
Prostredníctvom KDH chce preto iniciovať vypustenie návrhu. Pokiaľ neuspeje, chce sa ho pokúsiť zastaviť v parlamente. Ministerstvo mu odkázalo, že okrem vytvorenia protikorupčnej linky na ministerstve zdravotníctva KDH neprišlo s jediným návrhom, ako riešiť korupciu v zdravotníctve.
Zdravotníctvo je považované za oblasť s najviac rozšíreným úplatkárstvom. Rozšírenosť neoficiálnych platieb zdravotníkom v podobe darov, protislužieb či peňažných pozorností za posledné obdobie však mierne poklesla. Ako vyplýva z prieskumu, ktorý pre Transparency International Slovensko v tomto roku uskutočnila agentúra FOCUS, za ostatné tri roky zdravotníkom niečo „pomimo“ dalo 21,8 percenta z opýtaných. V roku 2012 to bolo 26 percent. Viac ako deväť z desiatich opýtaných (95,2 %) si myslí, že úplatkárstvo v zdravotníckom sektore existuje. Takmer dve tretiny považujú úplatky v zdravotníctve za veľmi rozšírené (63,5 %).
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.