Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Slovákov s chorými obličkami pribúda
Kategória: Spravodajstvo
Počet ľudí, ktorí majú na Slovensku problém s obličkami, stúpa. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Bratislava 11. marca (TASR) - Počet ľudí, ktorí majú na Slovensku problém s obličkami, stúpa. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). V roku 2013 navštívili pacienti nefrologické ambulancie 434.175 ráz, asi v štvrtine prípadov išlo o deti. "V porovnaní s rokom 2012 pribudlo nefrológom 5622 sledovaných pacientov a oproti roku 2009 je to nárast až o 26.667 pacientov," informoval hovorca NCZI Peter Bubla. Dialýzu potrebovalo v roku 2013 vyše 4200 pacientov, 83 percent bolo starších ako 50 rokov.
Najčastejším ochorením u detí je zápal obličiek, u dospelých poškodenie obličiek v dôsledku cukrovky. "V dospelej populácii naďalej rastie počet pacientov s poškodením obličiek hypertenziou. Kým v roku 2006 bolo v nefrologických ambulanciách sledovaných 7392 pacientov s touto diagnózou, v roku 2013 to už bolo 20.412," priblížil Bubla.
Práve osoby s poškodením obličiek hypertenziou tvoria druhú najčastejšiu skupinu pacientov, ktorá je zaraďovaná do chronického dialyzačného programu. "Takisto aj u detských pacientov môžeme sledovať stúpajúci trend v počte pacientov na toto ochorenie. Zatiaľ čo v roku 2006 bolo monitorovaných 62 pacientov s poškodením obličiek hypertenziou, v roku 2013 to už bolo 353 pacientov," doplnil Bubla.
Zdravé obličky plnia v organizme životne dôležité funkcie. Každých desať minút prefiltrujú približne päť litrov krvi u dospelého človeka, čím zbavujú telo toxických látok, regulujú tiež množstvo vody v organizme, ovplyvňujú krvotvorbu či regulujú krvný tlak. Druhý marcový štvrtok (12.3.) si verejnosť každoročne pripomíname Svetový deň obličiek, ktorého mottom na rok 2015 je Zdravé obličky pre všetkých.
"Odborníkmi odporúčané preventívne faktory pre udržanie si správnej funkcie obličiek sú obmedzenie fajčenia, kontrola krvného tlaku, primeraná hmotnosť, konzumácia potravín bez umelých chemických prísad, dodržiavanie pitného režimu, pohyb, obmedzenie príjmu alkoholu a liekov," pripomenul Bubla. Upozornil, že jedným z najefektívnejších preventívnych opatrení však zostáva preventívna prehliadka, ktorá dokáže ochorenie odhaliť včas a včasnou efektívnou liečbou ho spomaliť alebo zabrániť jeho progresii.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR