Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
SLK rozbieha petíciu proti predpisovaniu účinnej látky
Kategória: Spravodajstvo
Jedným z argumentov Slovenskej lekárskej komory proti zavedeniu generickej preskripcie je aj to, že farmaceutické firmy obmedzia alebo ukončia svoju participáciu na kontinuálnom vzdelávaní lekárov.
Jedným z argumentov Slovenskej lekárskej komory proti zavedeniu generickej preskripcie je aj to, že farmaceutické firmy obmedzia alebo ukončia svoju participáciu na kontinuálnom vzdelávaní lekárov.
BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Na Slovensku sa rozbieha ďalšia petícia. Po sestrách a špecialistoch sa pre ňu rozhodla aj Slovenská lekárska komora (SLK). Zozbieraním dostatočného množstva podpisov chce dosiahnuť zachovanie doterajšieho spôsobu predpisovania liekov. Ministerstvo zdravotníctva SR chce totiž zaviesť tzv. generickú preskripciu, teda predpisovanie účinnej látky, nie lieku pod jeho obchodným menom.
"Sme presvedčení, že zavedenie takej zásadnej zmeny bez dostatočnej diskusie odbornej verejnosti, akceptovania jej výsledku a bez jasne definovaných vzťahov zodpovednosti bude mať výrazne nepriaznivý vplyv na citlivý vzťah lekára a pacienta, založený na dôvere v komplexnú lekársku starostlivosť, a takúto starostlivosť ohrozí,“ píše sa v petícii Slovenskej lekárskej komory. Podpisy chce zbierať do 16. marca, následne ich plánuje predložiť rezortu zdravotníctva, parlamentu a prezidentovi.
Lekári sú pritom dlhodobo proti generickej preskripcii. Podľa nich takýto spôsob predpisovania minimalizuje možnosť lekára ovplyvniť a pacientovi predpísať správnu kombináciu liekov s prihliadnutím na možné nežiaduce účinky liekov a doplatky pacienta. Zároveň upozorňujú, že pri novom spôsobe preskripcie nie je definovaný podiel zodpovednosti lekára a lekárnika a že nedostatočná informovanosť lekárnika o celkovom zdravotnom stave predstavuje riziko ohrozenia zdravotného stavu pacientov.
Komora si zároveň myslí, že zavedenie nových pravidiel pri predpisovaní nie je predpokladom finančného benefitu pre pacientov ani pre zdravotné poisťovne, práve naopak, podľa nej predstavuje reálne riziko, že stúpnu doplatky za lieky pre pacienta. Podľa lekárov sa ním taktiež posilní nežiaduca monopolizácia v oblasti farmakoterapie zo strany majiteľov lekární a majiteľov siete lekární. V neposlednom rade považujú za problém aj to, že schválením generickej preskripcie farmaceutické firmy obmedzia alebo ukončia svoju participáciu na kontinuálnom vzdelávaní lekárov.
Predpisovanie na základe účinnej látky je súčasťou programového vyhlásenia vlády a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik ho na jednej zo svojich tlačových besied zaradil medzi svoje priority. Podľa nedávnych vyjadrení ministerstva by sa táto zmena mala stať súčasťou pripravovanej novely zákona o lieku. Tá ešte nie je ani v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ako spresnila začiatkom februára riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky rezortu Michaela Gajdošová, ministerstvo plánuje vydať tzv. pozitívny zoznam účinných látok. Ten bude obsahovať také účinné látky, ktoré lekári budú musieť predpisovať. Zoznam sa však nebude týkať napríklad omamných a psychotropných látok, viaczložkových liekov alebo liekov pod patentovou ochranou.
© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.