Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Počet lekárov dosahuje priemer OECD, sestier je menej

Kategória: Spravodajstvo

Kým v roku 2011 slovenskí lekári podľa údajov OECD zarábali viac ako je priemerná mzda, sestry boli 20 percent pod jej úrovňou.

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Slovensko sa podľa posledných údajov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2011 ocitlo vo výdavkoch na zdravotníctvo v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) pod priemerom vyspelých krajín, a to o 1,4 percenta. Naopak, na lieky sme vynaložili o 0,7 percenta viac. V jednej oblasti však Slovensko držalo krok s vyspelými krajinami, a to počtom lekárov. Kým na tisíc obyvateľov u nás pripadlo 3,3 lekára, priemer OECD predstavoval 3,2. Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny ako Austrália, Francúzsko, Fínsko či Izrael. Na druhej strane však SR skončila pod priemerom OECD v počte sestier. Na tisíc obyvateľov ich u nás pripadalo 5,9. Priemer vyspelých krajín dosiahol 8,8 sestry. Rekordérmi sú v tomto smere Švajčiarsko, Dánsko či Belgicko s počtom 14 sestier na tisíc obyvateľov.

Ako ďalej vyplýva z údajov OECD, na Slovensku v roku 2011 viac ako polovicu lekárov tvorili ženy. Na jedného lekára pritom pripadalo 1,8 sestry, v susednom Česku to bolo 2,2 sestry, priemer OECD dosahoval 2,8 sestry. V neprospech sestier vyšlo aj porovnávanie platového ohodnotenia. Kým slovenskí lekári zarábali viac ako bola priemerná mzda v národnom hospodárstve, sestry na ňu ani len nedosiahli. Slovenskí všeobecní lekári boli podľa údajov OECD ohodnotení na 1,8 násobok priemernej mzdy, rovnako na tom boli aj doktori vo Fínsku. V Poľsku sa platy lekárov dostali na úroveň 2,2 násobku a v Slovinsku až na 2,3 násobku priemernej mzdy. 

Na druhej strane bola podľa OECD mzda nemocničných sestier na Slovensku 20 percent pod úrovňou priemernej mzdy, rovnako s platmi na tom boli aj sestry v Maďarsku. V ďalších okolitých krajinách, v Česku a Poľsku, sa mzdy sestier dostali na 1,1 násobok priemernej mzdy. "V nominálnych hodnotách narástli v priemere mzdy nemocničných sestier v SR v rokoch 2005 - 2008 o 13,8 %, čo bolo najviac z 22 hodnotených krajín OECD, kým v rokoch 2008 - 2011 o 2,9 %," konštatuje OECD. 

Informácie priniesla organizácia v publikácií Health at a Glance 2013.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.