Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pacienti nehovoria lekárom o všetkých užívaných liekoch

Kategória: Spravodajstvo

Pacienti si názvy všetkých liekov, ktoré užívajú, nepamätajú. Odborníci však upozorňujú na neželané interakcie.

BRATISLAVA 9. apríla (SITA) - Lekári nemajú prehľad o všetkých liekoch, ktoré ich pacienti užívajú, najčastejšie preto, že samotní pacienti si názvy tabletiek nepamätajú. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislava Pásztora, ktorý vychádza z vlastnej skúsenosti, ak pacient užíva päť a viac liekov, už si nedokáže zapamätať ich názvy, dávkovanie a ani načo ich vlastne užíva. Ako spresnil, ľudia nezvyknú udávať napríklad lieky, ktoré užívajú len občas. Najčastejšie má ísť o tie, ktoré sú určené proti bolesti, nespavosti, na trávenie či na pohybový aparát.

Podľa Pásztora, najmä starší pacienti disponujú celkom slušnou zásobou liekov, ktoré sú vizuálne podobné a tak sa niekedy stane, že liek na trávenie užívajú ako liek na pohybový aparát. "A čudujme sa, celkom to účinkuje," skonštatoval prezident ASL. Ako pokračoval, pacienti taktiež vôbec neudávajú rôzne doplnky výživy, ktoré častokrát konzumujú aj vo veľkom množstve.

Skúsenosti Slovenskej lekárskej komory (SLK) zase hovoria o tom, že lekári sa od pacientov dozvedia o užívaných liekoch až po opakovaných dotazoch. "Mnohokrát zabudnú informovať, koľkých špecialistov navštívili a aké lieky im predpísali, hlavne pri zmene liečby si nepamätajú nové názvy liekov. Až na vyzvanie lekára donesú odborný nález z vyšetrení, ktoré absolvovali," uviedla SLK.

Podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera, každý tretí poistenec svojho lekára neinformuje o liekoch, ktoré užíva. Revízna farmaceutka Dôvery Elena Škriečková upozorňuje, že lieky sa môžu navzájom ovplyvňovať a v prípade, že tento jav nie je želaný, môže spôsobiť pacientovi vážny zdravotný problém. Poisťovňa len v uplynulom roku zaznamenala u svojich klientov takmer milión liekových interakcií (vzájomné sa ovplyvňovanie liekov, dôsledkom čoho ich účinky zosilňujú, zoslabujú, alebo sa menia, pozn. red.), z čoho až 17 tisíc bolo kontraindikovaných. Najčastejšie takéto kontraindikácie zaznamenali u liekov na srdcovo-cievny systém, kostrovo-svalový systém a nervový systém. Dôvera napríklad zistila prípad, kedy pacient za pol roka dostal 72 rôznych liekov, ďalšiemu pacientovi zase v jednom mesiaci 11 lekárov predpísalo 22 rôznych druhov liekov. "Pochybujem, že títo jedenásti lekári navzájom vedeli o svojej preskripcii," povedala Škriečková.

So zvyšujúcim sa počtom užívaných liekov rastie podľa Škriečkovej aj pravdepodobnosť interakcií. Z tohto hľadiska sú podľa jej slov najohrozenejšími skupinami chronickí pacienti, pacienti s viacerými diagnózami a poruchami orgánov ako pečene a obličiek. Na druhej strane však prízvukuje, že nie všetky liekové interakcie sú škodlivé. "Existujú aj želané a vedomé, to znamená, že pacient je pod dozorom lekára, ten mu vyberie príslušné kombinácie účinných látok a uspôsobí pre neho aj dávkovanie," uviedla Škriečková s tým, že takýchto želaných interakcií je približne 20 %.

Napomôcť k väčšiemu informovaniu o užívaných liekoch by mohlo podľa ASL i SLK skoré zavedenie elektronického zdravotníctva aspoň v oblasti predpisovania liekov. "Dovtedy je najlepšia pomôcka písomný rozpis užívaných liekov, ktorý vyhotoví všeobecný lekár pre dospelých a pravidelne to obnovuje a pacient rozpis má vždy pri sebe," uviedol Pásztor. Komora apeluje aj na samotných pacientov, aby v tomto smere boli viac zodpovední. "Určitú väčšiu informovanosť všeobecných lekárov zabezpečuje nutnosť odosielať pacienta na odborné vyšetrenie formou výmenných lístkov," konštatuje SLK.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.