Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Novela o verejnom zdraví je podvod, tvrdí SaS
Kategória: Spravodajstvo
Podľa strany SaS žiadna správna verzia návrhu novely zákona neexistuje a ministerstvo ju chcelo do parlamentu dostať partizánskym spôsobom.
BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) prijala s uspokojením, že vláda stiahla novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý SaS kritizovala pre neúmerné zaťaženie podnikateľov a zamestnancov. Zároveň však neverí ministerstvu zdravotníctva (MZ), že existuje aj odlišná, teda takzvaná správna verzia tejto legislatívy. Rezort totiž tvrdí, že do legislatívneho procesu predložilo návrh s administratívnou chybou, čo bol aj dôvod žiadosti o jeho stiahnutie. Podľa poslanca NR SR za SaS Jozefa Mihála však majú podozrenie, že ide o vopred naplánovaný podvod a novela bola pripravená za účasti lobistických skupín poskytovateľov pracovnej zdravotnej služby a partizánskym spôsobom prepašovaná do parlamentu.
Mihál tvrdí, že vláda zákon stiahla len vďaka tomu, že naň SaS upozornila. Strana neverí, že administratívnou chybou sa mohol vygenerovať takýto zákon. Za zvláštne považuje aj to, že napriek svojej žiadosti sa od MZ správnej verzie zákona nedočkali a aj napriek sľubom rezortu, že legislatívu predstaví vo štvrtok na vláde, sa tak nestalo. "Pýtam sa, kde je správna verzia zákona, ako tento zákon vyzerá, koho má zaťažiť, koľko to bude ľudí stáť a čo to všetko prinesie," pýta sa bývalá poslankyňa parlamentu za SaS Jana Kiššová.
Ako Kiššová pokračovala, pracovná zdravotná služba je opatrenie, ktoré neprinesie nič do štátneho rozpočtu, nič neprinesie ani zamestnávateľom a zamestnancom, ale naopak ich len mimoriadne zaťaží a to od súkromnej až po štátnu sféru. "To, čo predviedla naša vláda, zakladá na závažné podozrenie, že občania SR mali byť obabraní o desiatky miliónov eur, a to zákerným spôsobom," pridáva sa bývalá poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová. Z vlastnej skúsenosti Blahová hovorí o obrovskom tlaku lobistov v čase, keď sedela v parlamente a povinnosť pracovnej zdravotnej služby chcela zrušiť. Podľa nej ide o zbytočné povinnosti, ktoré len generujú zisk pre súkromných poskytovateľov, no finančne ruinujú zamestnávateľov i zamestnancov.
Mihál ako demonštráciu toho, ako pracovná zdravotná služba zaťažuje firmy, uvádza príklad Slovenskej pošty. Podľa poslanca tento štátny podnik s približne 15 tisíc zamestnancami ročne zaplatí za pracovnú zdravotnú službu cez 750 tisíc eur, na jedného zamestnanca to predstavuje vyše 50 eur. Mihál pritom uviedol, že táto suma je už po zľave a pošta ešte prednedávnom platila tomu istému poskytovateľovi dvojnásobok tejto sumy.
Mihál sa zároveň pýta, či je normálne, aby sa takýmto spôsobom prijímali a schvaľovali zákony na vláde. "Aby vláda ani nevedela, o čom vlastne rokuje, aby zmätočným spôsobom schvaľovala zákony, ktoré sú veľmi dôležité pre podnikateľskú sféru, ale hlavne pre dva milióny zamestnancov na Slovensku," skonštatoval poslanec SaS s tým, že takéto prijímanie zákonov je hanbou pre ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, vládu aj pre samotného premiéra Roberta Fica. Zároveň sa pýta, či je normálne, aby Zvolenská ako predkladateľka zákona zvaľovala zodpovednosť za údajné chyby na zamestnancov Úradu verejného zdravotníctva.
Poslanec priznáva, že verzia návrhu novely zákona, ktorá je na webstránke NR SR, je odlišná od tej verzie ktorá išla na tripartitu. Ako spresnil, podľa pôvodného návrhu sa pracovná zdravotná služba mala vzťahovať na všetkých zamestnávateľov a zamestnancov. "Na základe rokovania tripartity, kde sociálni partneri namietali prílišnú záťaž, skutočne došlo k stiahnutiu tohto bodu tohto zákona, "uviedol Mihál. Obe verzie sú však podľa neho totožné v tom, že zamestnávatelia i živnostníci mali uloženú povinnosť zabezpečiť vypracovanie zdravotníckeho auditu. "Tento rozdiel rozdielom nie je, pretože tak, ako to ministerka Zvolenská navrhla, tak sa to parlamentu aj dostalo, napriek kritike, ktorú na tento bod zniesol ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska, pozn. red.) alebo AZZZ (Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, pozn. red.)," povedal Mihál.
Vláda vzala na žiadosť ministerstva zdravotníctva na svojom štvrtkovom rokovaní späť spomínaný zákon, ktorý ešte pred dvoma týždňami odobrila. Dôvodom mala byť administratívna chyba Úradu verejného zdravotníctva SR. Predložený návrh totiž nebol v súlade so závermi plenárneho zasadnutia Hospodárskej a sociálnej rady SR z 11. februára tohto roka. Výsledkom týchto rokovaní bolo podľa ministerstva okrem iného aj odstránenie povinnosti zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov.
"Práve povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov by predstavovala pre zamestnávateľov ďalšiu finančnú záťaž, ktorú si v súčasnej situácii nemôžu dovoliť. Novela vyššie spomínaného zákona bude do NR SR predložená v súlade s výsledkami rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR," uvádzal ešte pred časom rezort
Vláda schválila návrh zákona na svojom zasadnutí 20. februára, dva dni na to bol doručený na rokovanie NR SR. Ministerka zdravotníctva však predsedu parlamentu požiadala o jeho stiahnutie z najbližšej schôdze.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Výzva na modernizáciu ambulancií
Ministerstvo zdravotníctva SR