Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na poradňu TIS sa pre úplatky obrátilo len 10 ľudí

Kategória: Spravodajstvo

Nahlasovanie korupcie v zdravotníctve zaostáva za tým, čo ľudia priznávajú v anonymných prieskumoch.

BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Od začatia projektu "Stop úplatkom v zdravotníctve" uplynuli tri mesiace. Na poradňu, ktorá je jeho základnou myšlienkou, sa za tento čas obrátili ľudia len s desiatimi podnetmi. Lekár, ktorý mal údajne prijať úplatok, bol priamo identifikovaný v štyroch prípadoch. "Niektoré z týchto prípadov sú ešte v štádiu spracovania tak, aby sme mohli zhodnotiť, či ide o hodnoverné informácie a môžeme postupovať zákonným spôsobom," uviedol Pavel Nechala z Transparency International Slovensko (TIS), ktorá projekt zastrešuje.

V anonymných prieskumoch pritom tisíce ľudí priznávajú, že za posledné roky bol od nich zo strany zdravotníckeho pracovníka vyžadovaný úplatok. Pri samotnom nahlasovaní korupcie však už nie sú čísla také vysoké. Potvrdzujú to aj údaje ministerstva zdravotníctva (MZ). Od zriadenia emailovej schránky "Korupcia" v roku 2011 až do konca uplynulého roka bolo na ňu zaslaných 11 podnetov, ktoré upozorňovali na možné spáchanie korupčného trestného činu. Sedem z nich postúpilo MZ orgánom činným v trestnom konaní, Úradu verejného zdravotníctva SR a štatutárnemu orgánu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Celkovo do schránky prijalo MZ 244 správ, avšak väčšinu, až 125, tvorili spamy, zvyšných 108 sa týkalo iných problémov ako je korupcia. 

Okrem toho rezort v minulom roku dostal aj štyri podnety na podozrenie z korupcie, ktoré ľudia zaslali klasickou poštou. Tri z nich skončili prešetrovaním zo strany orgánov činných v trestnom konaní. "Je smutné, že takmer každý o korupcii v zdravotníctve hovorí, no takmer nikto na ňu nepoukazuje. Ministerstvo zdravotníctva neustále vyzýva občanov, ktorí takéto informácie majú, aby na tento fakt upozornili," uviedla hovorkyňa MZ Martina Lidinská s tým, že v prípade ak tak neurobia, sú aktérmi trestného činu. 

Podľa Nechalu prevláda nedôvera verejnosti v to, že sa môže zlepšiť stav spoločnosti ale i strach, že pacientovi nebude poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť. "Zaujímavý postoj zaujal jeden z občanov, ktorému síce neetické konanie lekára vadí, ale neoznámi dôležité skutočnosti, nakoľko je spokojný s jeho prácou a nechcel by ho stratiť," uviedol Nechala jeden z prípadov s akými sa stretávajú. 

Ľudia sa na poradňu TIS doposiaľ obrátili najmä s menšími prípadmi korupcie, pri ktorých je výška úplatku rádovo v desiatkach prípadne stovkách eur. TIS im poskytuje najmä poradenstvo a vysvetlenie právnych nástrojov. Ako podotkol Nechala, zatiaľ nemuseli zapájať orgány činné v trestnom konaní. 

Projekt je otvorený aj samotným zdravotníckym pracovníkom, ktorí vedia o korupcii alebo taktiež o nehospodárnosti pri prevádzke zdravotníckych zariadení. "Mali sme jeden podnet od zdravotníckeho pracovníka, týkal sa však viac liekovej politiky ako korupcie," uviedol Nechala. 

V prvých dňoch začatia projektu zaznamenali zvýšenú návštevnosť webstránky, na ktorú môžu ľudia nahlasovať korupciu, záujem však nie je trvalý, o projekte preto plánujú viac informovať. Projekt je zatiaľ naplánovaný na tri roky, jeho cieľom je zníženie vyžiadaných úplatkov až o 30 percent.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.