Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
MZ predstavilo východiská financovania zdravotníctva
Kategória: Spravodajstvo
Podľa nich by napríklad podiel verejných zdrojov na financovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku nemal klesnúť pod 70 % a systém verejného zdravotného poistenia by mal ponúkať diferencované balíky služieb pre rôzne skupiny poistencov
Podľa nich by napríklad podiel verejných zdrojov na financovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku nemal klesnúť pod 70 % a systém verejného zdravotného poistenia by mal ponúkať diferencované balíky služieb pre rôzne skupiny poistencov
BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Podiel verejných zdrojov na financovaní zdravotnej starostlivosti by na Slovensku nemal klesnúť pod 70 %. Systém verejného zdravotného poistenia by mal ponúkať diferencované balíky služieb pre rôzne skupiny poistencov, realitou by mala byť aj redukcia rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia a možnosť pripoistenia za nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. Tak si financovanie slovenského zdravotníctva predstavuje 40-členný dočasný poradný orgán Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, Fórum ,,Zdravotníctvo 2020“, zložený okrem iného z ministra, zástupcov odbornej verejnosti, parlamentných politických strán či profesijných združení.
Ako sa ďalej uvádza v materiáli o východiskách a perspektívach pre slovenské zdravotníctvo na roky 2012 až 2020, zmeny čakajú podľa všetkého aj na pacientov a poskytovateľov. Pacienti by mali počítať so zvyšovaním zodpovednosti za vlastný zdravotný stav ale aj zoptimalizovaním spoluúčasti ako regulačného nástroja dopytu zdravotnej starostlivosti. Poskytovatelia zase so zavedením DRG a predĺžením minimálnej platnosti zmluvných vzťahov so zdravotnými poisťovňami na obdobie odpisovania investícií, teda 4 roky. Vzniknúť by mal aj arbitrážny orgán na posudzovanie sporov medzi platiteľom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Materiál pritom konštatuje, že rozsah zdrojov verejného zdravotného systému na Slovensku nepostačuje na krytie zdravotnej starostlivosti v kvalite, ktorú občania očakávajú a je porovnateľná s kvalitou vyspelých európskych krajín. Dokazovať to má zvyšovanie spoluúčasti, existencia nadlimitov, rastúce čakacie lehoty ale i zaostávanie v oblasti zavádzania medicínskych inovácií. „Nepomer medzi očakávaniami pacientov, zdravotníkov a na druhej strane výškou alokovaných verejných zdrojov v systéme je pravdepodobnou príčinou pretrvávajúcej nespokojnosti zdravotníkov a zreteľahodnej časti pacientov,“ píše sa v materiáli.
Relatívny nedostatok zdrojov oproti očakávaniam sa má negatívne prejavovať najvýraznejšie vo financovaní všeobecných nemocníc. Dlh týchto zdravotníckych zariadení má narastať podľa ich veľkosti a náročnosti pacientov a ročne má predstavovať v priemere úroveň asi 15 % výnosov segmentu. „Rozsah tzv. vnútorného dlhu nemocníc, teda nutnosti kapitálových investícií do aktív (budovy, prístroje) nie je presne kvantifikovaný. Odhady sa pohybujú na úrovni 1–3 mld. eur,“ uvádza sa ďalej v materiáli.
Východiskami a perspektívami slovenského zdravotníctva na roky 2012 až 2020 by sa mala čoskoro zaoberať vláda. Ich cieľom je podľa ministerstva formovanie systému slovenského zdravotníctva a tvorba zodpovednej štátnej zdravotnej politiky z pohľadu strednodobej a dlhodobej časovej perspektívy, odhliadnuc od vývoja politickej situácie na Slovensku. Rezort totiž tvrdí, že zdravie nie je politickou kategóriou a zdravotníctvo by nemalo reflektovať politickú situáciu. Preto vláda podporila iniciatívu Fórum ,,Zdravotníctvo 2020“ aj v programovom vyhlásení.
© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.