Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Ceny liekov klesajú, doplatky však idú hore
Kategória: Spravodajstvo
Z údajov Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj vyplýva, že pri porovnaní dvoch po sebe idúcich kategorizácií sa ceny liekov znížili o 2,2 %, doplatky pacientov však vzrástli o 11,2 %.
Z údajov Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj vyplýva, že pri porovnaní dvoch po sebe idúcich kategorizácií sa ceny liekov znížili o 2,2 %, doplatky pacientov však vzrástli o 11,2 %.
BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Ceny liekov na Slovensku klesajú, doplatky pre pacientov však idú naopak hore. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytla Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS). Tá porovnávala dostupné informácie pre dve kategorizácie, januárovú a aktuálnu aprílovú. Pri analýze zistila, že kým ceny liekov sa znížili o 2,2 %, doplatky pacientov vzrástli o 11,2 %. Úhrady zdravotných poisťovní pritom išli dole o 9 %.
Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii na uvedený stav uviedlo, že doplatok pacienta predstavuje legitímny nástroj na reguláciu neopodstatnenej spotreby liekov. "Súčasne predstavuje štandardný spôsob financovania zdravotnej starostlivosti v situáciách, keď verejné zdroje by na jej pokrytie mohli byť nedostačujúce,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ministerstvo podľa nej pri rozhodovaní o výške úhrad a doplatkov okrem nevyhnutnosti zabezpečiť finančnú stabilitu systému vždy prihliada aj na zachovanie dostupnosti liekov pre pacientov.
Zollerová zároveň dodala, že v uplynulom roku predstavovali výdavky zdravotných poisťovní na lieky viac ako jednu miliardu eur. "Cieľom rezortu však nie je znižovať iba výdavky zdravotných poisťovní ale aj výdavky pacientov na lieky. Preto pripravil návrh zákona, ktorým sa zavedie generická preskripcia," pokračovala hovorkyňa. Predpisovanie účinnej látky a nie konkrétneho názvu lieku prinesie podľa nej nižšie doplatky pre pacientov približne o 30 %, čo je asi 46 miliónov eur ročne.
© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.