Zdravotná starostlivosť má svoju legálnu definíciu v ustanovení
§ 2 ods. 1 zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "
zákon o zdravotnej starostlivosti"), kde je vymedzená ako
"súbor pracovných činností, ktoré vykonávajú zdravotnícki pracovníci vrátane poskytovania liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín s cieľom predĺženia života fyzickej osoby, zvýšenia kvality jej života a zdravého vývoja budúcich generácií; zdravotná starostlivosť zahŕňa prevenciu, dispenzarizáciu, diagnostiku, liečbu, biomedicínsky výskum, ošetrovateľskú starostlivosť a pôrodnú asistenciu."
Právo na zdravotnú starostlivosť je garantované v medzinárodných dohovoroch, ktorých je Slovenská republika signatárom, a to Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, Medzinárodným paktom o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Dohovorom o ľudských práva a biomedicíne. V nadväznosti na tieto dokumenty bolo právo na zdravotnú starostlivosť zakotvené v zákone č.
460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky (ďalej len "
ÚstavaSR") medzi hospodárskymi, sociálnymi a kultúrnymi právami. Slovenská republika si svoj pozitívny záväzok zabezpečiť pre svojich občanov realizovanie práva na zdravotnú starostlivosť plní prostredníctvom národnej zdravotnej politiky a systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zdravotná starostlivosť a služby s ňou súvisiace môžu byť podľa súčasnej legislatívy poskytované výlučne
poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotníckym pracovníkom
za podmienok ustanovených osobitným predpisom, ktorým je zákon č.
578/2004 Z.z.o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o poskytovateľoch"). Tieto subjekty poskytovania zdravotnej starostlivosti sú povinné poskytovať zdravotnú starostlivosť
správne
. To znamená, že zdravotnícki pracovníci majú vykonať všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia pacienta alebo zlepšenia jeho stavu pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy a v súlade so štandardnými postupmi na výkon prevencie, štandardnými diagnostickými postupmi a štandardnými terapeutickými postupmi pri zohľadnení individuálneho stavu pacienta.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je ako súbor činností mimoriadne rozsiahla oblasť zdravotníctva. V prípade e-Healthu, v rámci ktorého dochádza k využívaniu IKT v postupoch súvisiacich so zdravotníctvom, je zrejmé, že prvky elektronického zdravotníctva možno aplikovať vo viacerých oblastiach poskytovania zdravotnej starostlivosti
od interakcie medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom, cez transfer údajov, diaľkový monitoring až po využitie umelej inteligencie pri robotických operáciách.