Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Postavenie odborov pri zabezpečení zdravia zamestnancov počas výkonu závislej práce

Dátum: Rubrika: Právo

Pri výkone závislej práce môže dôjsť k vzniku situácií, ktoré ohrozujú alebo spôsobia ujmu na živote alebo zdraví zamestnancov, ktorí ju vykonávajú. Ide o prípady, keď dôjde k vzniku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. V takomto prípade zamestnanec oznámi uvedenú skutočnosť svojmu zamestnávateľovi. Pokiaľ zamestnávateľ nezjednal nápravu a protiprávny stav spôsobujúci ohrozenie zdravia zamestnancov trvá, môže zamestnanec podať podnet aj inšpektorátu práce. Taktiež môže podať podnet aj odborovému orgánu, ktorého oprávnenia v záujme zabezpečenia zdravia zamestnancov, budú predmetom tohto článku.
Oprávnenia odborov pri zabezpečení zdravia
Platná právna úprava ustanovená v zákone č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) sa vzťahuje na činnosť zástupcov zamestnancov, teda aj odborov na odsúhlasovaní alebo prijímaní jednotlivých právnych dokumentov alebo úkonov zamestnávateľa a taktiež aj na špecifické kontrolné oprávnenia odborového orgánu, ktoré sú ustanovené v samostatnej, šiestej časti Zákonníka práce, ktorá pojednáva o ochrane práce.
Účasť odborov na odsúhlasovaní právnych dokumentov alebo rozhodnutí zamestnávateľa
Pri výkone závislej práce, a vôbec, pre zabezpečenie fungovania zamestnávateľa je nevyhnutné, aby zamestnávateľ prijímal určité právne dokumenty, ktoré sú normatívnymi internými inštrukciami, teda sú právne relevantnými prameňmi práva. Takýmto významným vnútorným predpisom zamestnávateľa, ktorý je podstatným pre jeho fungovanie a výkon závislej práce, je pracovný poriadok.
Pracovný poriadok podľa § 84 ods. 2 Zákonníka práce pritom bližšie konkretizuje v súlade s právnymi predpismi jednotlivé ustanovenia Zákonníka práce, a to vzhľadom na konkrétne podmienky zamestnávateľa, ktoré u neho platia.
Príklad č. 1:

V pracovnom poriadku zamestnávateľ stanovil, že závažným porušením pracovnej disciplíny je prípad, keď zamestnanec nepoužíva ochranné zdravotné pomôcky, a tým spôsobí ujmu na zdraví sebe, a aj spoluzamestnancom. Uvedený pracovný poriadok však len prerokoval s odborovým orgánom. Podľa odborového orgánu mal mať však jeho predchádzajúci súhlas. Uvedený náhľad odborového orgánu je správny?
Podľa § 84 ods. 1 Zákonníka práce pre právnu relevanciu pracovného poriadku zamestnávateľa je potrebný predchádzajúci súhlas zástupcov zamestnancov (sem patria odbory), čím sa zabezpečuje aj ingerencia odborov do znenia tohto podstatného vnútorného právneho predpisu.
Pritom je potrebné zdôrazniť, že pracovný poriadok je podstatným vnútorným právnym predpisom zamestnávateľa, keďže sa ním napríklad konkretizujú podmienky pre skončenie pracovného pomeru zamestnanca výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce pre opakované, menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, prípadne pre okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa pre závažné porušenie pracovnej disciplíny u zamestnávateľa.
______________________________
=> UPOZORNENIE:
Pokiaľ si zamestnávateľ nesplní svoju právnu povinnosť a nemá predchádzajúci súhlas odborov s pracovným poriadkom, tak je takýto pracovný poriadok neplatný a nemožno sa naň odvolávať pri výkone závislej práce, teda ani nemožno na základe neho so zamestnancom skončiť pracovný pomer. Pritom nepostačuje len predchádzajúce prerokovanie pracovného poriadku s odbormi, ale je potrebné, aby mal zamestnávateľ ich predchádzajúci súhlas, teda pozitívne stanovisko odborov k zneniu pracovného poriadku. Touto právnou konštrukciou si vyžaduje Zákonník práce, aby odbory dali súhlas k pracovnému poriadku, ktorý je podstatným vnútorným predpisom pre fungovanie zamestnávateľa a výkon závislej práce.
Preto možno uviesť, že náhľad odborového orgánu je správny.
______________________________
Príklad č. 2:

Zamestnávateľ prijal pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci po dohode s odbormi. Zamestnancovi pri nástupe do práce však oznámil, že s používaním zdravotných ochranných pracovných prostriedkov a s postupmi vylučujúcimi vznik možnej ujmy na zdraví ho oboznámi až následne, pri inštruktáži práce so strojným zariadením a chemickými látkami. Konal zamestnávateľ v súlade s platným právom?
Podľa právnej úpravy § 39 Zákonníka práce právne predpisy a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sú predpisy na ochranu života a predpisy na ochranu zdravia, hygienické a protiepidemické predpisy, technické predpisy, technické normy, dopravné predpisy, predpisy o požiarnej ochrane a predpisy o manipulácii s horľavinami, výbušninami, zbraňami, rádioaktívnymi látkami, jedmi a inými látkami škodlivými zdraviu, ak upravujú otázky týkajúce sa ochrany života a zdravia.
Predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sú aj pravidlá o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci vydané zamestnávateľmi po dohode so zástupcami zamestnancov; ak k dohode nedôjde do 15 dní od predloženia návrhu, rozhodne príslušný inšpektorát práce podľa osobitného predpisu.
Podľa § 47 ods. 2 Zákonníka práce
pri nástupe do zamestnania
je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou, s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s
právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať
, s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania a s vnútorným predpisom upravujúcim oznamovanie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.
Preto možno uviesť, že zamestnávateľ nekonal v súlade s platným právom.
V kontexte uvedených súvislostí je potrebné dôkladne zvážiť skutočnosť, či Zákonník práce požaduje na právnu platnosť a účinnosť právneho predpisu zamestn
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály