Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Virtuálne medicínske poradenstvo – slovenská história, súčasnosť a budúcnosť

Dátum: Rubrika: Očami lekára

Virtuálne medicínske poradenstvo je služba, ktorej hlavným cieľom je poskytovanie kvalifikovaných medicínskych rád virtuálnym pacientom – klientom virtuálnych medicínskych poradní pomocou informačno-technických prostriedkov, ktoré na komunikáciu využívajú internet. Je súčasťou tzv. dištančného medicínskeho poradenstva a v širšom zmysle slova aj telemedicíny.

História

Prvé správy o rozširovaní internetu na Slovensku siahajú do konca prvej polovice 90-tych rokov minulého storočia. V tých časoch internet v domácnostiach prakticky neexistoval a možnosti pomalého pripojenia boli len na niektorých úradoch a v súkromných spoločnostiach. Druhá polovica 90-tych rokov už zaznamenala aj jeho postupné rozširovanie do bežného života. S nástupom internetu sa ruka v ruke začali rozširovať aj úvahy, ako ho využiť v zdravotníctve. Začiatky virtuálneho medicínskeho poradenstva na Slovensku siahajú práve do tohto obdobia. Pravdepodobne prvou lastovičkou na Slovensku v tejto brandži bol portál www.edusan.sk, založený v roku 1999, ktorý funguje aj v súčasnosti. Má najrozšírenejšiu redakčnú radu, pozostávajúcu zo 16-tich odborníkov – lekárov, v 15-tich medicínskych špecializáciách.

V roku 2001 vznikla prvá a doteraz jediná slovenská virtuálna gastroenterologická ambulancia, ktorá funguje doteraz na portáli www.gastroenterolog.com. Zameriava sa výlučne na gastroenterologických pacientov. Pre potreby celiatikov bola založená v roku 2002 webová stránka ­www.celiakia.sk a doteraz je v spolupráci s občianskym združením a dobrovoľníkmi prevádzkovaná. Pokusom o komplexné virtuálne medicínske služby bol portál www.primar.sk, ktorý vznikol v roku 2003. Po piatich rokoch samos­tatnej existencie, v roku 2008 jeho väčšinový podiel kúpil portál www.sme.sk. Všetky spomenuté webové stránky založili nadšenci, ktorí v čase, keď tieto portály začali svoju činnosť, mali jediný úmysel, a to pomôcť slovenskému pacientovi zorientovať sa v medicínskych informáciách na internete, ktoré v tom čase už začali pribúdať aj v slovenskom jazyku.

Súčasnosť

Ďalšie portály s podobnými ambíciami vznikali a vznikajú na Slovensku dodnes. Z nich najviac zaujal internetovú pacientsku verejnosť portál www.tvojlekar.sk, avšak jeho virtuálna medicínska poradňa sa rozbieha pomaly a rady si skôr vymieňajú virtuálni pacienti medzi sebou, akoby na ne odpovedal odborník. Návštevnosť portálu viac ako poradňa, udržiavajú iné služby, ktoré poskytuje. Na slovenskom internete funguje aj niekoľko poradní ­psychológov.

Medicínske a právne problémy virtuálneho medicínskeho poradenstva

Na Slovensku doteraz neexistuje komplexný koordinovaný a certifikovaný systém virtuálneho medicínskeho poradenstva. Jedným z dôvodov, prečo tomu tak je, m

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály