Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Etické zásady a princípy poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci multikultúrneho prístupu (II.)
Dátum: Rubrika: Ekonomika a manažment Zo seriálu: Etické zásady a princípy poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci multikultúrneho prístupu
V prvej časti príspevku sme sa zaoberali zásadami poskytovania multikultúrnej zdravotnej starostlivosti, ktoré možno chápať ako návody pre myslenie, rozhodovanie a činnosť pomáhajúcich profesií, ktoré poskytujú starostlivosť príslušníkom inej kultúry, definovali sme základné etické princípy v rámci poskytovania tejto starostlivosti. Okrem toho sme špecifikovali multikultúrnu komunikáciu a v rámci nej verbálnu a neverbálnu multikultúrnu komunikáciu.
Multikultúrne konflikty
Multikultúrne konflikty majú určité špecifiká, ktorým musíme porozumieť, ak chceme, aby boli úspešne riešené a neboli pre príslušníkov strán v konflikte príliš traumatizujúce. Najvýraznejšou zložkou multikultúrnych konfliktov je komunikácia a percepcia, pretože príslušníci dvoch rôznych kultúr si môžu rôzne interpretovať to isté oznámenie, vrátane neverbálnych prostriedkov (mimika, gestá), ktoré ich sprevádzajú. Rôzne vnímajú rovnaké veci, ako napríklad čas, a dokonca môžu rôzne vnímať konflikt ako taký, jeho význam a úlohu. Konflikt je spravidla vnímaný skôr negatívne. Z toho vyplýva, že konflikt musí obsahovať niečo, čo je pre každú spoločnosť a jej vývoj životne dôležité.
Konflikty podporujú tvorivosť a riešenie problémov. Treba im venovať pozornosť, pretože včasné odhalenie konfliktu driemajúceho pod povrchom umožňuje preventívny zásah skôr, ako dôjde k jeho vyhroteniu. Ak poznáme lepšie charakter a jadro konfliktu v jeho počiatočnom štádiu, budeme môcť lepšie a včas pripraviť prostriedky na prevenciu jeho rozvoja a pre ďalšie podporné činnosti.
Zaujímavý pohľad na multikultúrny konflikt ponúka Lederach, ktorý konflikt definuje pomocou šiestich čŕt, ktoré považuje za základné:
- Konflikt je prirodzený a bežný prvok všetkých vzťahov a kultúr. Hoci môžu byť medzi kultúrami rozdiely ohľadom „miery konfliktnosti“, žiadna nemôže existovať bez konfliktov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jej vývoja.
- Konflikt je sociálne konštruovaná kultúrna udalosť, na ktorej sa ľudia aktívne podieľajú. Konflikt nie je nejaká objektívna „vec“. Je to subjektívna záležitosť, ktorú vytvárajú ľudia tým, ako vnímajú rôzne veci v rámci svojej kultúry.
- Konflikt vzniká pri procese hľadania a vytvárania zdieľaných významov. Komunikácia je kľúčovou zložkou konfliktov. Na to, aby sa dve skupiny mohli dorozumieť a dohodnúť, musia si vytvoriť spoločný komunikačný kód, t. j. dávať javom, gestám a symbolom rovnaký význam. Než sa však zdieľané významy vytvoria, dochádza k mnohým nedorozumeniam.
- Konflikt má svoje korene vo vnímaní, v interpretáciách, vo vyjadrovaní sa a úmysloch ľudí. Práve preto, že skupina/člen určitej kultúry vnímajú a vykladajú určité javy a správanie sa/úmysly iných ľudí svojim špecifickým (kultúrou daným) spôsobom odlišným od druhých, dochádza medzi nimi k nedorozumeniu.
- Význam sa vytvára tým, že spájame jednu vec s druhou. To znamená, že na základnom akte porovnávania, chápania a reagovania na konflikt používajú ľudia zdravý rozum, ich nahromadené skúsenosti a znalosti. Pri porovnávaní človek zisťuje, čo je podobné a čo je odlišné, a na základe toho sa identifikuje s vlastnou kultúrou v protiklade k inej kultúre.
- Kultúra je súborom zdieľaných vedomostí a schém, ktoré ľudia používajú pri vnímaní, interpretácii, prejave a reagovaní na sociálnu realitu. [9]
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.