Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Technologické závislosti – ako s nimi zaobchádzať?

Dátum: Rubrika: Ekonomika a manažment

Aj medzi odborníkmi sa diskutuje, do akej miery je možné technologickú alebo internetovú závislosť považovať za skutočnú duševnú poruchu. Internetová závislosť je predsa len niečo iné, ako drogová závislosť, alkoholizmus a pod. Technologická alebo internetová závislosť sa začali objavovať v materiáloch odborníkov s technologickým rozvojom, predovšetkým internetu a mobilných telekomunikácií v 90. rokoch 20. storočia. Začala sa diskusia a snaha niektorých odborníkov o zaradenie tejto duševnej poruchy do 5. vydania Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (Diagnostický a štatistický manuál psychických porúch). V mnohých krajinách sveta sa otvárajú špecializované kliniky na liečenie technologických závislostí so snahou pomôcť takto postihnutým liečiť sa na závislosti od ich smartfónov a počítačov.

Začiatkom júna tohto roku sa India stala ďalšou krajinou, ktorá vzala na vedomie vzrastajúce problémy tohto druhu predovšetkým medzi svojou mládežou a v Bangalore, technologickom centre krajiny, otvorila prvú kliniku na liečenie technologických závislostí. Pripojila sa tak k ďalším ázijským krajinám, ako Južná Kórea, Čína, Taiwan alebo Singapur, aby prostredníctvom špecializovanej kliniky začala boj so šíriacimi sa technologickými závislosťami.

Lekári na klinike v Bangalore uvádzajú, že ich typickí pacienti sú deti, ktorých rodičia sú buď znepokojení zhoršenými školskými výsledkami alebo nastáva problém pri rodinnej komunikácii. „Rodičia nariekajú, že ich syn alebo dcéra trávia príliš veľa času na smartfóne, pridávajú početné fotografie na Facebook alebo sa sťažujú na úzkosť, osamelosť a nudu, keď im je odopreté používanie týchto zariadení“, uviedol doktor Manoj Kumar Sharma, jeden z lekárov pracujúcich na uvedenej klinike. Symptómy a povaha takto vnímanej závislosti sa líši prípad od prípadu. V centre vnímajú nadmerné používanie smartfónu, internetu alebo sociálnych sietí ako niečo, čo ide na úkor duševnej pohody používateľov. Neustále kontrolovanie aplikácii na smartfóne, častá zmena statusu na sociálnych sieťach, nahrávanie „selfies“ fotografií sa spája so závislosťou v prípadoch nespavosti, depresie a sociálneho vylúčenia.

Je samozrejmé, že mnohým sa môže zdať neprimeraným prijímanie dieťaťa na kliniku závislostí kvôli nadmernému tráveniu času na Facebooku alebo smartfóne. Avšak, v Indii bolo otvorenie kliniky považované ako vhodne načasované, pretože v rovnakom týždni, keď bolo centrum otvorené, indické noviny referovali o príp

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály