Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Najnovšie globálne čísla vykazujú spomalenie pokroku v zdravotnej oblasti

Dátum: Rubrika: Trendy

Najnovšie globálne ukazovatele stavu svetového zdravia uverejnené v štúdii Global Burden of Disease, publikovanej v špeciálnom vydaní periodika The Lancet ukazujú, že už nie je možné očakávať neustály globálny pokrok v oblasti zdravia. Nie je to totiž nevyhnutný trend, ako tomu bolo v posledných desaťročiach a môže nastať aj spomalenie, alebo dokonca stagnácia. Ďalšou zlou správou je, že sa žiadna krajina nepribližuje cieľu splniť do roku 2030 Ciele trvalo udržateľného rozvoja, ktoré boli prijaté OSN pre oblasť zlepšenia zdravia.

Uvedená štúdia je jediným každoročným komplexným zhodnotením globálnych trendov v oblasti zdravia a poskytuje celosvetové a národné odhady približne 280-tich príčin úmrtí, 359 chorôb a zranení a 84 rizikových faktorov v 195 krajinách sveta. Štúdiu koordinuje Institute for Health Metrics and Evaluation z americkej University of Washington a spoluvytvára ju viac ako 3 500 spolupracovníkov z viac ako 140 krajín.

Miera úmrtnosti a dĺžka dožitia

Štúdia ukazuje, že pokrok v oblasti celosvetovej miery úmrtnosti dospelých bol celkovo menej výrazný a v niektorých krajinách bola v roku 2017 zaznamenaná stagnácia alebo dokonca zhoršenie. Ohľadom dĺžky života štúdia uvádza, že ženy majú síce dlhší život, ale zároveň prežijú tieto „pridané roky“ v horšom zdravotnom stave. Pomer rokov prežitých v horšom zdravotnom stave sa v jednotlivých krajinách značne líšil. V Bosne a Hercegovine, Burundi a na Slovensku sa menej ako 20 % týchto rokov prežilo v horšom zdravotnom stave, kým v Bahrajne sa všetky tieto roky strávili v horšom zdravotnom stave. Na celosvetovej úrovni sa medzi rokmi 1950 až 2017 dĺžka života zvýšila zo 48,1 roka na 70,5 roka u mužov a od 52,9 roka na 75,6 roka u žien. V 180-tich zo 195-tich krajín sa očakáva, že ženy budú v roku 2017 žiť dlhšie ako muži. Pričom tento pomer medzi mužmi a ženami je v rozmedzí od 1,4 roku v Alžírsku až po 11,9 rokov na Ukrajine.

Miera pôrodnosti

Celosvetovo sa miera pôrodnosti (t. j. priemerný počet detí, ktor

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály