Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Za 9 mesiacov sa spotrebovalo 82 mil. liekov na predpis
Kategória: Spravodajstvo
Slováci nakúpili za prvý polrok 2013 aj 18 miliónov balení voľnopredajných liekov.
BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Za prvých deväť mesiacov roka 2013 spotrebovali Slováci takmer 82 miliónov balení liekov viazaných na lekársky predpis v celkovej hodnote 860 mil. eur. Pacienti nechali na doplatkoch 112,2 mil. eur, úhrada zdravotných poisťovní sa vyšplhala na zvyšných 747,4 mil. eur. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Údaje z predchádzajúcich dvoch rokov, hovoria o klesajúcej spotrebe receptových liekov. Kým v roku 2011 počet balení dosahoval 114,6 milióna, rok na to poklesol na 108,8 milióna. Výdavky tak medziročne klesli z 1,2 miliardy eur na niečo cez 1,1 mld. eur.
Klesajúci trend spotreby receptových liekov potvrdzuje aj generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. Pripisuje to najmä reformám v liekovej politike, ktoré boli urobené, ako aj kontrolnej činnosti. "Receptové lieky klesajú a tá ďalšia sféra napríklad zdravotnícke pomôcky, alebo špeciálne zdravotné materiály, tie zas výraznejšie stúpajú, tam je nárast v mnohých percentách," skonštatoval Kultan. Dôvera uhradila za lieky počas prvých deviatich mesiacov lekárňam 143 mil. eur, formou centrálneho nákupu 25,6 mil. eur a v rámci ambulantnej zdravotnej starostlivosti 11 mil. eur. Ako však poisťovňa tvrdí, náklady sa nedajú presne vyčísliť, pretože časť liekov je podaná pacientom počas hospitalizácie.
Zdravotná poisťovňa Union, ktorá za prvé tri kvartály tohto roka vynaložila na lieky 39,2 mil. eur, hovorí o miernom poklese nákladov oproti tomu istému obdobiu minulého roka. "Pripisujeme to nastaveniu podmienok kategorizačného procesu v SR," uviedla hovorkyňa Union Judita Smatanová. Podľa poisťovne ešte existuje priestor na znižovanie spotreby, a teda aj nákladov na lieky. Jednu z možností vidí v opätovnom posúdení nákladovej efektívnosti už zaradených liekov v platnom Zozname kategorizovaných liekov. Ako však Union dodáva, ich primárnym záujmom nie je znižovanie nákladov na lieky, ale efektívne vynakladanie finančných zdrojov na lieky.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatila za lieky a dietetické potraviny do konca septembra tohto roka 516 mil. eur. Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai predpokladá, že výdavky na lieky budú už len stúpať, má za to, že úspora z referencovania liekov v budúcnosti bude nulová. "V podstate sme sa dostali na nejakú hladinu v rámci referencovania a nižšie sa už nedá ísť a práve naopak vďaka demografickému vývoju populácie a zavádzaním nových diagnostických metód a smerovanie liečby na nákladnejšie lieky a na nové terapeutické postupy, čakáme v budúcnosti nárast výdavkov na lieky," povedal Forai. Z údajov zdravotných poisťovní vyplýva, že najväčší objem peňazí vynaložili na lieky určené na liečbu hypertenzie, onkologických ochorení či diabetes.
Na milióny balení sa ráta i spotreba voľnopredajných liekov. Za prvý polrok tohto roka sa ich na Slovensku spotrebovalo cez 18 mil. balení, celkovo za ne ľudia utratili 68,7 mil. eur. V roku 2012 nakúpili takmer 35 miliónov balení a svoje peňaženky tak odľahčili o 124,6 mil. eur. V roku 2011 bol dopyt po voľnopredajných liekoch ešte vyšší, predalo sa 36 mil. balení v hodnote 119,8 mil. eur.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv za minulý rok eviduje 60 ton balení liekov, ktoré ľudia nespotrebovali a vrátili naspäť do lekární. V tomto roku ústav očakáva mierne vyšší objem. Takto vyzbierané lieky sa likvidujú.
Podľa posledných údajov OECD z roku 2011 bolo Slovensko vo výdavkoch na lieky nad priemerom vyspelých krajín. Výdavky na lieky na jedného obyvateľa u nás predstavovali 525 USD, priemer OECD bol 483 USD. V pomere k hrubému domácemu produktu to bolo v SR 2,2 percenta, priemer vyspelých krajín bola zasa na 1,5 %. Za nami skončili Rakúsko (520 USD), Česká republika (373 USD) či Poľsko (319 USD), naopak viac za lieky utratili zase v Maďarsku (541 USD).
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Rekonštrukcia lôžok následnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR