Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Bojovať s močovými kameňmi pomôžu detským pacientom nové prístroje
Kategória: Spravodajstvo
Nové prístroje, urologický holmiový laser a flexibilný ureteroskop, pomôžu aj najmenším detským pacientom v boji s močovými kameňmi.
Bratislava 28. novembra (TASR) – Národnému ústavu detských chorôb (NÚDCH) sa špecializované prístrojové vybavenie v hodnote 85.000 eur podarilo získať, vďaka čomu dokáže pomôcť približne 20 deťom ročne. Z ústavu sa tak stáva vysokošpecializované centrum pre deti z celého Slovenska s urologickými ochoreniami. Úspechy zákrokov prezentoval NÚDCH v stredu na tlačovej konferencii.
Výhody nového laserového prístroja ocenil generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. "Som veľmi rád, že máme nové moderné prístrojové vybavenie, vďaka ktorému dokážeme u detí odstrániť močové kamene v celých močových cestách a zároveň veľmi šetrným spôsobom, lebo pri pacientoch s urolitiázou, u ktorých je predpoklad tvorby nových kameňov, je ďalší invazívny zákrok komplikovanejší," vysvetlil. Pripomenul tiež, že riziko vzniku močových kameňov znižuje dostatočný pitný režim. Dostatok tekutín zriedi moč a z riedkeho moču je nižšia pravdepodobnosť ich vzniku.
Močové kamene sa najčastejšie prejavia opakovanými zápalmi močových ciest, náhle vzniknutou veľkou bolesťou v chrbte alebo v bruchu aj krvavým močom. V niektorých prípadoch môže mať dieťa v plienke piesok. Takisto môže vracať alebo pociťovať nutkanie na močenie. Obličkové kamene sa môžu vyskytnúť už aj u novorodencov. "Faktorov vzniku močových kameňov je viac. Patria sem genetické faktory, ďalej vrodené vývojové chyby, metabolické problémy, keď sa v tele vytvárajú určité ióny alebo iné látky vo väčšom množstve. Tie sa potom vylučujú obličkami vo zvýšenom množstve a vytvárajú kameň. Ďalej sú to funkčné ochorenia a vrodené vývojové chyby, ktoré bránia odtoku moču z obličky," vysvetlila zástupkyňa prednostu Kliniky pediatrickej urológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a NÚDCH Kvetoslava Sledobníková.
Ochorenia sa dá zbaviť natrvalo, pokiaľ pacient netrpí metabolickou poruchou. Vtedy sa tvorí neustále. "Máme napríklad pacienta, ktorého sme operovali trikrát v priebehu jedného roka. Jeden kameň vyberieme a ďalší vznikne v obličkách. Takéto prípady riešime v súčasnosti s pediatrami, niekedy s endokrinológmi a inými špecialistami, aby sme dieťaťu nastavili takú liečbu, ktorá znižuje riziko tvorby kameňov, ale nie vždy sa to dá," priblížil prednosta kliniky pediatrickej urológie LF UK a NÚDCH Ján Breza. Dodal, že detskí pacienti v porovnaní s dospelými majú veľmi mäkké kamene, ktoré lekári dokážu rozdrviť v priebehu niekoľkých sekúnd na prach a deti ich potom ľahko vymočia.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Rekonštrukcia lôžok následnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR